.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 04 مهر 1392 ساعت 02:34

اخباروگزارشات کارگری۳مهرماه

- پشت پرده سونامی اخراج کارگران صدرا- کارگران صدرادرگروگان کارفرمایان جهت تصفیه حساب های مالی!
- تجمع اعتراضی مردم کوشکک مقابل شرکت گازاستان فارس وبازداشت چند دانشجوازطرف حراست
- روي 2 پاي خود راه برويم
- افزایش حق سیر کارگران پیمانی رجا در پی اعتراض کارگران
- بازگشت دوباره دلالان نیروی کار- طرح تبلیغاتی ساماندهی شرکتی‌ها بایگانی شد
- تعطیلی ۸۰ درصد واحد‌های تولیدی چهار محال و بختیاری ظرف ۸ سال وبیکارشدن کارگران
- نقض حقوق اساسی کارگران مایه کوب
- شستا حياط خلوت هيچ كس نيست؟!
- پیشنهاد جدید افزایش قیمت برق!
- قطع انگشت بر اثر حادثه در محل کار
پشت پرده سونامی اخراج کارگران صدرا- کارگران صدرادرگروگان کارفرمایان جهت تصفیه حساب های مالی!
*خدیور با اشاره به مباحث مربوط به عدم تمدید قرارداد کارگران تاکید کرد: در حال حاضر فازهای پارس جنوبی که مربوط به صدرا هستند توسط وزیر نفت در اولویت نخست نیستند و در اولویت‌های بعدی قرار دارند و این موضوع نیز در تمدید نشدن قرارداد کارگران تاثیرگذار بوده است.
مدیر کارخانه کشتی‌سازی صدرا بوشهر گفت: هم‌اکنون با 10 میلیارد تومان مشکلات کارگران در کارخانجات صدرا حل می‌شود.
*مدیر کارخانه فراساحل جزيره صنعتي صدرا گفت: کارگران صدرا در مجموع حدود 92 میلیارد ریال مطالبات دارند.
وی اضافه کرد: راهکارهای مختلفی برای پرداخت معوقات کارگران مطرح شده و امیدوار هستیم با تزریق پول به این مجموعه شاهد مرتفع شدن بخش عمده‌ای از مشکلات کارگران باشیم.
مدیر کارخانه فراساحل جزيره صنعتي صدرا با بیان اینکه 150 میلیون دلار جنس در گمرک داریم ابراز داشت: اگر مشکلات گمرکی برای ترخیص این مقدار کالا و قطعات و تجهیزات صدرا مرتفع شود می‌توانیم بخش زیادی از مشکلات موجود را رفع کنیم.
لیراوی یادآور شد: بخش زیادی از مشکلات نقدینگی قرار است با فروش اوراق مشارکت مرتفع شود که انتظار داریم تا اوایل هفته آینده این مهم محقق خواهد شد.
*مدیر كارخانه كشتي‌سازي جزیره صنعتي صدرا گفت: بابت کشتی افراماکس 21 میلیون یورو از ونزوئلا طلبکار هستیم.
ضربی با اشاره به آماده شدن کشتی افراماکس در بهمن ماه 91 تصریح کرد: برای نخستین بار یک پروِژه با این وسعت مطابق برنامه زمان‌بندی آماده و تکمیل شده و به دلایل واهی ونزوئلا از تحویل کشتی امتناع کرده‌اند که پیگیری‌های حقوقی در جریان است و اکنون امیدوار هستیم مشکلات مربوط به تحویل این کشتی بزرگ و مهم رفع شود.
با تحویل کشتی به ونزوئلا بخش عمده مشکلات صدرا رفع می‌شود
وی با بیان اینکه بابت کشتی افراماکس 21 میلیون یورو از ونزوئلا طلبکار هستیم ابراز داشت: در صورت رفع مشکلات موجود و تحویل کشتی به ونزوئلا بخش عمده مشکلات صدرا رفع می‌شود.
مدیر كارخانه كشتي‌سازي جزیره صدرا با اشاره به مشکلات صدرا در اداره دارایی و بدهی مالیاتی این مجموعه افزود: وزیر وقت دستور صریح دادند که بدهی صدرا تقسیط شود که تاکنون محقق نشده است.
* پرآور معاون سیاسی استاندار بوشهر، با بیان اینکه 15 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در شرکت صدرا اشتغال دارند گفت: حدود 3 هزار و 500 نفر به طور مستقیم و 12 هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم از طریق صدرا امرار معاش می‌کنند و ثبات این مجموعه موجبات ثبات این خانواده‌ها می‌شود و وجود مشکل در این شرکت نیز خانواده این افراد را با مشکل جدی مواجه می‌کند.
وی اضافه کرد: از اداره تامین اجتماعی نیز می‌خواهیم نسبت به تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم شرکت صدرا همت کند تا از این فرصت در راستای پرداخت حقوق کارگران استفاده بهینه شود.
منبع:مهر-3مهر- برگرفته ازچندگزارش دراین رابطه
تجمع اعتراضی مردم کوشکک مقابل شرکت گازاستان فارس وبازداشت چند دانشجوازطرف حراست
به گزارش 3مهرفارس از شیراز، بعد از ظهر امروز جمعی از اهالی محله کوشکک شیراز که ماه‌هاست پیگیر مشکلات خود در اداره‌های مختلف، از جمله شرکت گاز استان فارس هستند، تجمعی اعتراض‌آمیز در مقابل این شرکت برپا کردند.
یک ماه پیش، یکی از مسئولان شرکت گاز استان فارس، پس از مراجعات مردم محله کوشکک، قول ساماندهی وضعیت گاز این محله تا قبل از فرا رسیدن فصل بارندگی یعنی اول مهر ماه را داده بود که به این گفته، عمل نشد.
تعدادی از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های این استان نیز برای پوشش این خبر به شرکت گاز استان فارس واقع در میدان گاز شیراز، حضور یافتند و همچنین تعدادی دانشجو که ماه‌هاست پیگیر مسئله کوشکک هستند، به دعوت مردم این محله به محل تجمع آمده بودند اما از سوی یکی از مسئولان این شرکت، برخوردی نامناسب با دانشجویان صورت گرفت به گونه‌ای که پس از پایان جلسه مردم با چند تن از مسئولان، این دانشجویان همچنان در اختیار حراست این شرکت بودند.
پس از تلاش‌های مردم، بالاخره جلسه‌ای با حضور سه تن از نمایندگان مردمی کوشکک و سه تن از مسئولان شرکت گاز این استان، برقرار و در پایان اعلام شد که تا 15 مهر ماه جاری، مشکل گاز محله کوشکک، برطرف می‌شود.
روي 2 پاي خود راه برويم
سعید محمدی
هيچ قصدي براي سياه‌نمایي وجود ندارد اوضاع به قدر كافي تيره و تار هست كه احتياج به اين كار نباشد تا جایي كه فقط به تعداد انگشت‌شمار مسوولان آن هم در بالاترين رده‌هاي حكومتي ( و مسلما با دلايل كاملا روشن از اين اوضاع نكبت‌بار دفاع بي چون و چرا كرده و سعي دارند گناه را به گردن يكديگر انداخته و خود را تبرئه كنند.)
تمامي شواهد و مشخصات عيني دلالت بر فلاكت بي حد و اندازه در ميان كارگران و زحمتكشان داشته و بالطبع از يك مبارزه‌ی اقتصادي براي زنده ماندن حكايت مي‌كند. همه‌ی علائم حاكي از اين است كه كارگران نمي‌توانند وضع موجود را براي مدت طولاني تحمل كنند. اعتراضات پراكنده كارگري هم اكنون بيانگر همين وضع است افراد و جناح‌هاي مختلف حاكميت از سياسي و نظامي و امنيتي گرفته تا نصيحت‌كنندگان و مشاوران حاشيه‌نشين سيستم در اين باره صحبت و اعلام خطر كرده اند. به نظر مي‌آيد كه كارگران و ... نيز فعلا مايلند كه تمامي راه‌هاي ممكن را در اين روزگار دشوار در جهت تغيير اوضاع امتحان كنند كه شايد طبيعي باشد. پتانسيل نهفته در ميان كارگران با گذشت زمان و سركوب‌ها و تحقيرها و محروميت‌ها و بي‌حقوقي‌ها به هيچ وجه فروكش نكرده بلكه متراكم‌تر شده و مسلما افزايش درخواست حق تشكل‌هاي مستقل، رفاه و برخورداري از شرافت و يك زندگي انساني، در ادامه حتما به دخالت آگاهانه در تعيين سرنوشت و ... منجر خواهد شد. همين امر مايه نگراني بسياري بوده و ثابت می‌كند كه اين مبارزه نمي‌تواند در محدوده‌ی مسایل اقتصادي متوقف شود. به رغم پراكندگي‌ها و وضعيت نامطلوب فعلي اين جنبش و جنبه‌هاي ناراحت‌كننده و ياس آور آن ، اما خواسته‌ها همچنان پابر جا هستند.
لینک متن کامل:
http://kanoonmodafean1.blogspot.fr/2013/09/2.html#more
افزایش حق سیر کارگران پیمانی رجا در پی اعتراض کارگران
به گزارش3مهرایلنا،یک فعال صنفی کارگران تعمیرکار مولد بخار قطار راه آهن تهران و حومه، از افزایش «حق سیر» کارگران اداره مولد بخار تهران در پی اعتراض صنفی کارگران و خودداری تعدادی از آن‌ها از ادامه کار خبر داد.
این فعال کارگری که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: در ادامه خودداری از ادامه کار بیش از ۵۰ کارگر اداره مولد بخار تهران طی دو روز گذشته، هیات مدیره رجا (شرکت کارفرما) در جلسه ای که عصر روز گذشته تشکیل داد با توافق شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی تصمیم گرفت حق سیر کارگران را از کیلومتری ۱۵ تومان به کیلومتری ۲۲ تومان افزایش دهد.
وی ادامه داد: از سال ۸۹ که رجا با ۴ شرکت پیمانکاری نیروی انسانی «شمس ریل»، «گستره یاس»، «جهان صنعت کاران»، «صنعت گستران ریل» قرارداد دو ساله منعقد کرده تا به امروز که بیش از یک سال است قرارداد این شرکت‌ها در چند نوبت تمدید شده، حق سیر کارگران به ازای هر کیلومتر ۱۵ تومان بوده است.
این فعال صنفی افزود: در حالی که حق سیر پرداختی به اکثریت کارگران، کیلومتری ۱۵ تومان بوده است، کارگران پیمانی شرکت «مه ریل» که شرایط قراردادشان به دلیل برگزاری مناقصه تجدید شده، از سال گذشته کیلومتری ۲۲ تومان حق سیر می‌گیرند.
گفتنی است کارگرانی که همراه قطار به شهرستان‌های دیگر می‌روند مزیتی تحت عنوان حق سیر دریافت می‌کنند که به صورت کیلومتری به آن‌ها پرداخت می‌شود.
این فعال کارگری با بیان اینکه نزدیک به ۲۲۰ کارگر اداره مولد بخار تهران تحت پوشش ۵ شرکت پیمانکاری نیروی انسانی مذکور مشغول به کارند اظهار داشت: قرارداد همه این شرکت‌ها به جز شرکت پیمانکاری مه ریل از سال ۹۱ تا به امروز به جای آنکه به مناقصه گذاشته شود در چند نوبت تمدید شده است.
وی تصریح کرد: تمدید چند نوبته قرارداد شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی و رجا (شرکت کارفرما) به ثابت ماندن مزایای کارگران منجر شده است.
این فعال صنفی ادامه داد: اخباری نگران کننده‌ مبنی بر تمدید مجدد قرارداد شرکت‌های پیمانکاری و رجا تا پایان شهریور ماه سال آینده شنیده می‌شود که در صورت وقوع به زیان کارگران است زیرا مزایای آن‌ها به نرخ سال ۸۹ ثابت می‌ماند.
به گفتهٔ وی، شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی به دلیل شرایطی که رجا در قراردادهای به مناقصه گذاشته شده پیشنهاد می‌کند، تمامی مناقصات برگزار شده در سال جاری را تحریم کرده‌اند.
لازم به ذکر است شرکت پیمانکاری مه ریل نزدیک به ۷۰ کارگر را تحت پوشش دارد و طی مناقصه برگزار شده در دی ماه سال گذشته، جایگزین شرکت پیمانکاری «هجرت گستر جهان آفرین» شد.
این جایگزینی به دنبال انحلال شرکت پیمانکاری هجرت گستر جهان آفرین به دلیل افشای تخلفاتش در پرداخت حق بیمهٔ کارگران و بدهی بالا صورت گرفت.
بازگشت دوباره دلالان نیروی کار- طرح تبلیغاتی ساماندهی شرکتی‌ها بایگانی شد
با وجود تبلیغات فراوان دولت دهم درباره ساماندهی نیروهای شرکتی و حذف واسطه گری از بازار کار، اختلاف نظر مجلس و بروز حواشی بین شرکتی ها و کارفرمایان؛ این طرح همزمان با اتمام کار دولت سابق راهی بایگانی شد؛ اما درخواست های فراوانی برای تبدیل وضعیت قراردادها بی پاسخ ماند.
یکی از شعارهای دولت دهم در حوزه بازار کار کشور ساماندهی قراردادهای کار و حذف واسطه گری نیروی انسانی از این بازار بوده است؛ موضوعی که در حال حاضر به یکی از مهم ترین چالش های بین مشمولان قانون کار و کارفرمایان تبدیل شده است.
در دهه های اخیر، همزمان با افزایش تقاضا برای ورود به بازار کار تغییرات اساسی و کاملا یکطرفه نیز در قراردادها به وجود آمده است تا جایی که بخش قابل توجهی از کارفرمایان اقدام به تنظیم قراردادهای کاری متناسب با شرایط خود و تضمین کننده منافع بنگاه کردند و تلاش شد تا تمام راه های احتمال مسلط شدن نیروی کار بر کارفرما بسته شود.
هجوم کارجویان به بازار کار
به دلیل هجوم یکباره میلیون ها کارجو به بازار کار کشور و تقاضای متولدین دهه 60 برای کار، کارفرمایان ترجیح دادند در قراردادهای کاری خود یک تجدیدنظر جدی به عمل آورند تا جایی که کارشناسان بازار کار کشور می گویند در دو دهه اخیر تعداد قراردادهای کاری دائم که بیش از 80 درصد کل قراردادها در بازار کار کشور بوده است به 15 درصد تقلیل یافت و دقیقا جای قراردادهای دائم با قراردادهای موقت و سلیقه ای عوض شد.
بر پایه این گزارش، به صورت کلی مبحث قراردادها یکی از مهم ترین موضوعات قانون کار است که علاوه بر ایجاد چالش های فراوان در روابط بین کارگر و کارفرما، دارای بیشترین میزان پرونده نیز در شوراهای حل اختلاف است.
در سال های گذشته، دولت دهم اعلام کرد به دنبال اجرای طرح ساماندهی قراردادها و متوقف کردن روند دلالی و واسطه گری نیروی کار در بازار است و عنوان شد در مشاغلی که جنبه مستمر دارد و بنگاه به نیروی کار متخصص و ماهر نیاز دارد، دیگر دلیلی بر وجود واسطه در این بین نیست و کارگر و کارفرما باید در این زمینه اقدام به انعقاد قرارداد مستقیم کنند.
حذف واسطه گری نیروی کار
اما نکته حائز اهمیت در موضوع نیروهای شرکتی و ساماندهی قراردادها این است که سازمان ها و زیرمجموعه های دولتی بزرگترین مشتری شرکت های واسطه گری هستند و تقریبا تمام قراردادهای منعقد شده در این بخش، بین شرکت های واسطه و زیرمجموعه های دولتی است!
با وجود ادعای مقامات سابق دولتی مبنی بر جمع آوری بساط واسطه گری در بازار کار، اما هنوز قراردادهای فراوانی بین شرکت های پیمانکاری و زیرمجموعه های دولتی وجود دارد که نیازمند بازنگری و تبدیل وضعیت هستند.
در واقع تبلیغات فراوانی که در سال های گذشته پیرامون موضوع ساماندهی قراردادهای کار نیروهای شرکتی انجام شده بود نوعی انتظار و امیدواری در بین بسیاری از کارکنان شاغل در بدنه دولتی ایجاد شد که بخش قابل توجهی از آن بی پاسخ ماند که البته در جای خود نشان دهنده وجود شرایط نامناسب قراردادهای کاری در کشور و وجود هزاران مسئله در این بخش است.
اختلاف نظر مجلس و دولت سابق
یکی از حواشی مهم به وجود آمده برای طرح ساماندهی نیروهای شرکتی در زمان فعالیت دولت دهم، اختلاف نظر مجلس با دولت بر سر اجرای این طرح بوده است تا جایی که مجلس در چند نوبت دستور به توقف اجرای طرح ساماندهی نیروهای شرکتی داد.
در واقع از سوی مجلس عنوان شد اجرای طرح ساماندهی نیروهای شرکتی دارای نقایص و اشکالات قانونی است، از اینرو یا باید نسبت به اصلاح آنها اقدام شود و یا ادامه اجرای طرح متوقف شود. با این حال، دولت سابق به اجرای طرح اصرار کرد، اما در نهایت اعلام شد ساماندهی به اتمام رسیده است. با این حال، هنوز هم درخواست هایی در زمینه انعقاد قرارداد مستقیم کار بین بنگاه دولتی و شاغلان وجود دارد.
منبع:مهر-3مهر- بخشی ازیک گزارش
تعطیلی ۸۰ درصد واحد‌های تولیدی چهار محال و بختیاری ظرف ۸ سال وبیکارشدن کارگران
ایلنا بتاریخ3مهرطی گزارشی،از اتعطیلی ۸۰ درصدی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی چهار محال و بختیاری ازجمله کارخانه چینی همگام، شادکام، دریش، جنات، چینی سحر، پیچ مهره و...  طی هشت سال اخیروبیکارشدن کارگرانشان ،خبرداد.
براساس این گزارش، دلیل تعطیل شدن این واحد‌ها، کمبود نقدینگی، عدم فروش محصولات و گران بودن مواد اولیه و در ‌‌‌نهایت سوء مدیریت است.
نقض حقوق اساسی کارگران مایه کوب
ایلنا طی گزارشی بتاریخ3مهر،خبراز از نقض حقوق اساسی کارگران مایه کوب (واکسیناتور‌ها) در کلینیک‌های دامپزشکی،داد.
برپایه این گزارش، کارگران مایه کوب که در کلینیک‌های دامپزشکی مشغول به کارند به صورت درصدی و حق الزحمه‌ای کار می‌کنند به همین علت نیز، مشمول بیمه تامین اجتماعی، حقوق ماهانه و مزایایی همچون حق ماموریت نمی‌شوند.
شستا حياط خلوت هيچ كس نيست؟!
به گزارش3مهرعصرخبر،يكي از مواردي كه در تامين اجتماعي شاهد آن هستيم حضورافراد درپست هاي گوناگون است. يكي از اين موارد آقاي (ح.ج) یکی از مديران كل تامين اجتماعي تهران بزرگ مي باشد. شخصي كه علاوه بر اين سمت عضو هيات مديره شركت اوزان و شركت بافت آزادي است.
جهت اطلاع كارگران، بازنشستگان و مقام هاي مسئول به اطلاع مي رساند آقاي (ح.ج) داراي ليسانس زمين شناسي و فوق ليسانس مديريت دولتي است اين در حالي است كه شركت بافت آزادي در زمينه توليد پرده و پارچه و شركت اوزان نيز در زمينه توليد تجهيزات پزشكي فعال است.
حال شما خود قضاوت كنيد.
آيا این اداره كل تامين اجتماعي تهران بزرگ با مساحت 950 كيلومتر مربع داراي 14 شعبه ، 8 شعبه اقماري و 20 كارگزاري است. اين اداره كل داراي يك ميليون و 24 هزار بيمه شده اصلي ، 2 ميليون و 946 هزار بيمه شده تبعي ، 408 هزار خانوار مستمري بگير و 99 هزار كارگاه فعال مي باشد.آيا مديريت در اين ادراه كل اين قدر آسان است كه مديركل مي تواند در 2 شركت نيز عضو هيات مديره باشد يا موضوع ديگري در ميان است؟.
مسئولان سابق تامين اجتماعي و شستا بايد توضيح دهند مبناي اين انتصاب چه بوده است؟
پیشنهاد جدید افزایش قیمت برق!
به گزارش3مهرپانانیوز،مدیرعامل توانیر در ادامه با اشاره به این‌که پیشنهاد توانیر برای افزایش تعرفه برق در سال آتی نرخ 60 تومان است تصریح کرد: تا سال 80 سالانه 20 درصد نرخ برق افزایش می یافت اما پس از تثبیت قیمت در سال 83 تا اواخر سال 89 قیمت برق 170 ریال باقی ماند با این وجود از اواخر سال 89 با اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها قیمت برق به 430 ریال رسید که 264 ریال سهم برق و 166 ریال مربوط به هدفمندی‌ یارانه‌ها است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت برق به ازای کیلووات حدود 200 ریال است گفت: قیمت برق کنونی با در نظر گرفتن 170 ریال نرخ برق در سال 83 به میزان ارزش 50 درصد قیمت برق در سال 83 است.در حالی که اگر سالانه افزایش قیمت برق به میزان 300 باقی می ماند الان پول برق باید 877 ریال می‌بود. درحالی که یک چهارم این قیمت اعمال می‌شود.
این عضو هیات مدیره توانیر نرخ تجهیزات برق نیز نسبت به گذشته 10 برابر شده است و بین هزینه و درآمد تعادل نیست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به ازای هر کیلووات ساعت 68 تومان هزینه می‌شود.         
قطع انگشت بر اثر حادثه در محل کار
روز 20 شهریور کارگری به نام انور گویلی شاغل در دانشگاه آزاد واقع در جاده سنندج - کامیاران در حین کار با دستگاه چمن زنی متاسفانه یک انگشت خود را از دست داد و به خیل کارگرانی پیوست که سالانه در محیط‌های کار بر اثر نبود ایمنی یا جانشان را از دست داده و یا دچار نقص عضو می‌شوند و قربانی سودپرستی سرمایه‌داران می‌گردند.
این کارگر 36 سال سن دارد و دارای یک فرزند می باشد.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری- یک مهر 1392
سوم مهرماه1392
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت