.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 15 شهریور 1392 ساعت 02:11

هنر انقلابی و انقلاب هنری در مکزیک

پرویز جاهد
مکزیک اوایل قرن بیستم، یکی از خاستگاه های مهم هنر مدرن بود. ارتباط تنگاتنگ و خلاقانه‌ای که بین هنرمندان اروپایی و آمریکایی و هنرمندان مکزیکی وجود داشت، نه تنها برای شکل‌گیری جریان‌های مدرن هنری در مکزیک مؤثر بود بلکه الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان سورئالیست اروپایی از جمله آندره برتون و آنتونن آرتو، شاعر و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی گردید.
در فاصله بین ۱۹۱۰، سال شروع انقلاب مکزیک تا ۱۹۴۰، هنرمندانی در شاخه‌های مختلف از عکاسی گرفته تا نقاشی، مجسمه‌سازی، دیوارنگاری و کاریکاتور در مکزیک سربرآوردند که ویژگی اصلی و مشترک بیشتر آنها، درونمایه سیاسی و اجتماعی کارهای‌شان و همراهی‌شان با اهداف انقلاب مکزیک بود.
نمایشگاه «مکزیک: انقلابی در هنر»، نام نمایشگاهی است که هم‌اکنون در گالری آکادمی سلطنتی هنر در لندن برپاست و به این دوره از تاریخ هنر مکزیک اختصاص دارد.
این نمایشگاه نه تنها مجموعه‌ای از آثار هنرمندان انقلابی مکزیکی از نقاشان گرفته تا عکاسان را در بر می‌گیرد بلکه شامل آثار هنرمندان غیر مکزیکی است که در این دوره، سال‌هایی از عمر خود را در مکزیک گذرانده و یا مدتی کوتاه با انگیزه‌های مختلف مثل ماجراجویی، کنجکاوی، گرفتن الهام و یا سمپاتی با هنرمندان انقلابی و مارکسیست، به آنجا سفر کرده و برخی از آثارشان را با الهام از هنر، طبیعت، و زندگی و باورهای مردم این کشور خلق کرده‌اند.
نمایشگاه هنر مکزیک، ۳۰ سال پویایی و خلاقیت هنری در مکزیک را دربرمی‌گیرد. هنری که با تحولات سیاسی و اجتماعی مکزیک در این دوره گره خورده و همزمان با آن رشد کرده و متحول شده است. هنری که زبان ویژه‌ای یافت و به هویت ملی مکزیک بدل شد؛ مجموعه‌ای دیدنی از آثار نقاشان رئالیست اجتماعی مثل دیه‌گو ریورا، دیوید آلفارو سیکیروس و خوزه کلمنته اوروزکو و فتوژورنالیست‌هایی چون اگوستین خیمه‌نز، مانوئل آلوارز براوو، رابرت کاپا، مانوئل راموس، والتر اچ هورن، هانری کارتیه برسون، فیلیپ گوستون و پل استرند.
پوستر نمایشگاه نیز، نقاشی زیبایی است با عنوان «کارناوال در هیوخوژینگو» اثر خوزه چاوز مورادو که در ۱۹۳۹ نقاشی شده و بسیاری از ویژگی‌های تماتیک و سبکی نقاشان این دوره را در خود دارد.
نمایشگاه هنر مکزیک، نشان می‌دهد که چه عواملی در شکوفایی و رشد هنر مدرن در مکزیک نقش داشتند.
تأثیر انقلاب ۱۹۱۰ مکزیک، نقش حمایت‌گرانه دولت مکزیک در استخدام و دعوت از هنرمندان مکزیکی برای همراهی با اصلاحات اجتماعی و تبلیغ آن، بازگشت هنرمندان مهاجر و تحصیلکرده مکزیکی از غرب و مشارکت عکاسان، نقاشان و روشنفکران خارجی مثل رابرت کاپا، آندره برتون، لئون تروتسکی، سرگئی آیزنشتاین، پل استرند و هانری کارتیه برسون، برخی از مهم‌ترین این عوامل‌اند.

منبع: راديو زمانه

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت