.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 02 شهریور 1392 ساعت 03:29

آواره ‌شدن سه میلیون کودک سوری

طبق برآوردهای سازمان ملل متحد تا کنون در جنگ داخلی سوریه بیش از سه میلیون کودک آواره شده‌اند. جان مک‌کین سناتور آمریکایی از دولت اوباما خواست با موشک‌های آمریکایی جنگنده‌های ارتش بشار اسد را نابود کند. رنج و مصیبت کودکان سوری ابعادی باورنکردنی به خود گرفته است. صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در آخرین برآورد خود از وضعیت کودکان در سوریه اعلام کردند که سه میلیون کودک سوری بر اثر جنگ داخلی در این کشور آواره شده‌اند. یک سوم این تعداد تا کنون از کشور خارج شده‌اند و بقیه در سوریه آواره‌اند.
دو سازمان یاد شده این رقم را "نقطه‌عطفی ننگین" خوانده و اعلام کردند که شمار زیادی از این کودکان، وحشت‌زده و دچار شوک روحی هستند و به افسردگی و نومیدی مبتلا شده‌اند.
از سوی دیگر پخش گزارش‌های تازه درباره استفاده از گاز سمی در سوریه به ترس و وحشت در میان مردم و به ویژه کودکان دامن زده است.
"شاهدان وقایع وحشتناک"
بیشتر کودکان آواره در کشورهای همسایه سوریه مانند اردن، ترکیه، لبنان، عراق و نیز مصر اسکان یافته‌اند. آنتونی لیک، رئيس یونیسف می‌گوید: «از کودکانی سخن در میان است که پیوندشان با خانه و شاید خانواده گسسته است. آنان شاهد وقایع وحشتناکی هستند که حتی تصورش هم برای ما دشوار است».
بیشتر کودکانی که به خارج از سوریه گریخته‌اند، زیر ۱۱ سال سن دارند. در اروپا نیز شمار کودکان آواره سوری افزایش می‌یابد.
به گفته نهادهای سازمان ملل، در داخل کشور جنگ‌زده سوریه نیز بیش از ۲ میلیون کودک آواره‌اند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، میان پناهندگانی که از کشور خود به خارج گریخته‌اند و آوارگانی که هنوز در کشور خود بسرمی‌برند تفکیک قائل می‌شود.
به گفته سازمان امدادی "مدیکو اینترناشنال" رسیدگی پزشکی و درمانی مناسب به مردم جنگ‌زده سوریه ناممکن است. مارتین گلازناپ، سخنگوی این سازمان به رادیو هسن آلمان گفت: «برای مداوا به ویژه در مناطقی که مستقیما در معرض جنگ هستند به دارو نیاز است. ولی همواره نیاز به مواد خوراکی نیز بیش از پیش افزایش می‌یابد».
در حال حاضر از ۲۳ میلیون نفر جمعیت سوریه، بیش از دو میلیون نفر به کشورهای همسایه یا دیگر کشورها گریخته‌‌اند و حدود ۵ میلیون نفر نیز در داخل سوریه آواره شده‌اند.
واکنش اوباما به اتهامات مربوط به کاربرد گاز سمی
باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمریکا، از دولت سوریه خواست که موضوع کاربست احتمالی جنگ‌افزار شیمیایی در نزدیکی دمشق را کاملا روشن سازد. وی روز جمعه در گفت‌وگویی با فرستنده آمریکایی "سی‌ان‌ان" گفت کارشناسان سازمان ملل باید روشن کنند که آیا در سوریه سلاح شیمیایی به کار رفته است یا نه. به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا اگر چنین اقدامی بطور گسترده صورت گرفته باشد نگرانی‌آور است.
اوباما در برابر این پرسش که آیا بشار اسد از "خط قرمز" عبور کرده است گفت که سازمان ملل باید دقیقا رویدادهای تازه سوریه را زیر نظر بگیرد و در پاسخ این پرسش که چه رفتاری باید در قبال مصر و سوریه اتخاذ کرد، هزینه‌ها را نیز در نظر داشته باشد.
اوباما نسبت به خواست شتابزده برای مداخله نظامی در سوریه هشدار داد و گفت در این زمینه پرسش‌های حقوقی وجود دارد و بدون وکالت سازمان ملل باید از خود پرسید که "آیا ائتلافی وجود دارد که این کار را انجام دهد؟"
مخالفان بشار اسد روز چهارشنبه (۲۱ اوت) رژیم سوریه را متهم کردند که با استفاده از گاز سمی صدها تن را در سوریه کشته است. دولت سوریه این موضوع را تکذیب می‌کند.
مک‌کین خواهان نابودی نیروی هوایی سوریه
جان مک‌کین، سناتور پرنفوذ آمریکایی و نامزد پیشین جمهوریخواهان برای پست ریاست‌جمهوری، پس از گزارش استفاده احتمالی از گاز سمی در سوریه از باراک اوباما خواست که بیش از این تعلل نکند.
به گفته مک‌کین، آمریکا قادر است با موشک‌های خود ۴۰ تا ۵۰ جنگنده‌ نیروی هوایی سوریه را که بشار اسد از آنها در جنگ داخلی استفاده می‌کند نابود سازد.
بریتانیا نیروهای اسد را مسئول می‌داند
از سوی دیگر بریتانیا معتقد است که نیروهای شبه‌نظامی پشتیبان بشار اسد مسئول حمله با گاز سمی هستند که کشتگان زیادی برجای گذاشته است.
ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز جمعه (۲۳ اوت/اول شهریور) گفت، دولت بریتانیا بر این نظر است که نیروهای وفادار به اسد پشت این اقدام هستند. وی افزود که عده‌ای می‌خواهند چنین القا کنند که این اقدام توطئه‌ای از سوی اپوزیسیون سوریه علیه رژیم اسد است، ولی شانس موفقیت چنین ادعایی ناچیز است و دولت بریتانیا معتقد است که حمله شیمیایی توسط رژیم اسد صورت گرفته است.
هیگ افزود که بریتانیا همچنین معتقد است که دولت دمشق در رابطه با حمله شیمیایی بی‌رحمانه روز چهارشنبه تلاش می‌کند "چیزی را پنهان سازد".

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت