.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 25 مرداد 1392 ساعت 22:07

دویچه وله: واکنش به تحولات مصر

سرکوب بد است، اما فقط برای همسایه
کشورهایی که در سرکوب مخالفان داخلی کوتاهی نکرد‌ه‌اند، حالا با حساسیت اوضاع مصر را دنبال می‌کنند و هرکدام بنا به منافع خود، انگشت اتهام را به سوی ارتش یا اخوان‌المسلمین نشانه می‌روند.کشورهای خاورمیانه، بویژه همسایگان مصر در ابراز نگرانی نسبت به حوادث خونین چند روز اخیر آن گوی سبقت از یکدیگر ربوده‌اند. تفاوت در نوع این نگرانی البته زیاد است. گروهی در کنار ارتش ‌و گروهی در کنار اخوان‌المسلمین قرار گرفته‌اند.یک چیز اما در همه آن‌ها مشترک است: یک بام و دوهوا در برخوردها. واکنش‌ها به رخدادهای مصر در هردو سوی طیف طرفداران اخوان‌المسلمین و ارتش آمیخته به جنجال و عاری از اصول اخلاقی است.
ترکیه و مرغ همسایه
به عنوان مثال دولت ترکیه که تا همین دیروز پلیس را به جان معترضین به تخریب یک پارک انداخت و مردم بی‌سلاح را به شدت سرکوب کرد، حالا از رفتار ارتش با اخوان‌المسلمین انتقاد می‌کند.رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه آن زمان مخالفان سیاست خود را تروریست نامید که بی هیچ ملاحظه‌ای باید با آن‌ها مقابله کرد. اما حالا که نوبت به مصر رسیده است، لحن اردوغان هم کاملا تغییر کرده است.ترکیه در راس کشورهایی قرار گرفته که دولت انتقالی مصر و ارتش آن را تکفیر و اخوان‌المسلین را حمایت می‌کنند. نخست وزیر ترکیه رفتار ارتش را "کشتار" نامیده و خواهان محاکمه عاملان و آمران حمله به اخوان‌المسلمین در «یک پروسه شفاف و عادلانه» شده است. او هم‌چنین غرب را متهم کرده که چشم خود را بر خشونت‌های مصر بسته است.
متهم به جنایت علیه بشریت، شاکی حوادث مصر
عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان که دیوان عالی لاهه قصد دارد او را به جرم قتل‌عام و جنایت علیه بشریت به محاکمه بکشد نیز در کنار اخوان‌المسملین قرار گرفته است. حکومت سودان از مصر خواسته است «دست از بی‌عدالتی بردارد و به کشتار مردم پایان دهد.»رشید العنوشی، رهبر حزب النهضه که حزب اسلام‌گرای حاکم بر تونس است، رخدادهای مصر را فاجعه خوانده و گفته است که این «نتایج زیر پا گذاشتن قانون اساسی» است. از سخنان او بوی نگرانی به مشام می‌رسد که مبادا تونس هم دچار سرنوشتی مانند مصر شود. چراکه حکومت منتخب تونس هم خود را در برابر نارضایتی شدید جریان‌ها لیبرال می‌بیند.حکومت ایران هم نسبت به حوادث مصر واکنشی مشابه دارد. حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران که درباره سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان حکومت ایران در رخدادهای پس از انتخابات دور پیشین ریاست جمهوری سخنی نگفته، خشونت‌ارتش مصر را محکوم کرده و خواستار توقف «سرکوب مردم» شده است.
نگرانی اسرائیل
اسرائیل در این میان از موضع‌گیری پرهیز می‌کند. اما این کشور نیز نگران آینده است زیرا از هنگام برکناری محمد مرسی، وضعیت امنیتی شکننده شبه جزیره سینا، بازهم وخیم‌تر شده است.اسرائیل هفته گذشته تنها فرودگاه خود در منطقه تفریحی دریای سرخ را از ترس عملیات تروریستی اسلام‌گرایان افراطی برای دو ساعت بست. این منطقه بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته است.از هنگام برکناری محمد مرسی در روز سوم ژوئیه امسال، بر شدت اقدامات تروریستی در شبه جزیره سینا به طرز چشمگیری افزوده شده است. اکنون اسرائیل نگران آن است که شیرازه امور در مصر کاملا از هم بپاشد.
همه کشورهای عرب منطقه بجز قطر
در مقابل همه کشورهای عرب منطقه، به استثنای قطر از اقدامات خشونت‌بار ارتش مصر علیه اخوان‌المسلمین استقبال می‌کنند. بحرین می‌گوید که این کار ارتش برای استقرار «امنیت، ثبات و نظم عمومی» ضروری بوده است.این واکنش بحرین در عین حال هشداری روشن به مخالفان داخلی است که از هنگام برآمد آن‌ها ظرف دو سال و نیم اخیر به شدت از سوی نیروهای امنیتی به شدت سرکوب شده است.امارات متحده عربی نیز رسما از ارتش حمایت کرده و «نیروهای افراطی» را مسئول موج خشونت‌های اخیر دانسته است. ابوظبی آمادگی خود را برای حمایت مالی سه میلیارد دلاری از قاهره اعلام کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت