.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 04 اسفند 1387 ساعت 23:22

اسکار ۲۰۰۹

altگمانه‌زنی‌ها بر سر برندگان جوایز هشتاد و یکمین دوره‌‌ی اسکار، چند روز مانده به برگزاری، به شدت داغ است. بامداد دوشنبه ۲۳ فوریه (۵ اسفند) سرانجام مشخص خواهد شد که مجسمه‌ی ۴ کیلویی اسکار در دستان چه کسانی جای می‌گیرد.اسکار امسال، صحنه قرار گرفتن فیل و فنجان در کنار یکدیگر است. دو فیلم «پرونده‌ی عجیب بنجامین باتن» و «میلیونر زاغه‌نشین» دو رقیب اصلی مراسم امسال هستند که به ترتیب در ۱۳ و ۱۰ رشته نامزد دریافت اسکار شده‌اند.نکته‌ی قابل توجه در رقابت این دو فیلم با یکدیگر، هزینه‌ی تولید هر کدام از آنهاست. در حالی که هزینه‌ی نهایی فیلم «بنجامین باتن» ۱۵۰ میلیون دلار بوده، تهیه‌کنندگان فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» تنها ۱۵ میلیون دلار صرف ساخت فیلم‌شان کردند و حالا هر دوی این‌ها رقیبان اصلی یکدیگر در هشتاد و یکمین دوره از اسکار خواهند بود.
رقابت تنگاتنگ
«میلیونر زاغه‌نشین» در کشور هند فیلمبرداری شده و روایتگر داستان پسر جوان و فقیری به نام جمال مالک است. او در یک مسابقه تلویزیونی به نام «چه کسی میلیونر خواهد شد؟» شرکت می‌کند و به رده‌ی پایانی راه می‌یابد. از آنجایی که جمال به همه‌ی پرسش‌ها پاسخ درست می‌دهد، پلیس گمان می‌برد که تقلب کرده است و برای همین به او مظنون می‌شود. توضیحات جمال و دلایلش درباره اینکه چه‌طور پاسخ همه پرسش‌ها را می‌داند، مخاطب را به عمق داستان زندگی او می‌برد.
به اعتقاد کارشناسان سینمایی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» یکی از نورچشمی‌های اسکار امسال استBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  به اعتقاد کارشناسان سینمایی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» یکی از نورچشمی‌های اسکار امسال است برعکس فیلم بنجامین باتن که هنرپیشه‌های سرشناسی همچون برد پیت و کیت بلانشت در آن ایفای نقش می‌کنند، «دنی بویل» کارگردان فیلم میلیونر زاغه‌نشین از هنرپیشه‌گان نه چندان معروفی برای بازی در فیلمش استفاده کرده است. در مراسم گلدن گلوب ۲۰۰۹ که در حدود یک ماه پیش برگزار شد، این فیلم توانست جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمنامه را از آن خود کند. تا به اینجا همواره برندگان جوایز گلدن گلاب از شانس بالایی برای دریافت جایزه‌ی اسکار برخوردار بوده‌اند.
برد پیت و کیت بلانشت بار دیگر پس از فیلم «بابل» در فیلمی به کارگردانی دیوید فینچر به نام «پرونده‌ی عجیب بنجامین باتن» در کنار هم قرار گرفته‌اند. این درام بر اساس داستان کوتاهی به همین نام از اسکات فیتز جرالد ساخته شده است و داستان شخصی به نام بنجامین باتن را روایت می‌کند که با ویژگی‌های فیزیکی یک انسان ۷۰ ساله به دنیا می‌آید. هرچند کیت بلانشت به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت اسکار نشده، اما در عوض برد پیت یکی از هنرپیشگانی است که می‌تواند به بردن یک جایزه‌ی اسکار در رشته‌ی بهترین هنرپیشه‌‌ی اول نقش مرد امید ببندد.
البته نباید این نکته را از نظر دور نگه داشت که به باور بسیاری، فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» در مجموع در نزد داوران اسکار جایگاه بالاتری را نسبت به «بنجامبن باتن »دارد.
آرامش در پی خشونت
یکی از مهمترین بخش‌های اسکار، انتخاب بهترین فیلم سال است. نامزدان این رشته، علاوه بر دو فیلمی که شرحشان رفت، فیلم‌های «فراست/نیکسون»، «میلک» و چروایتگر» هستند. دو فیلم اول، هر کدام داستانی با درونمایه‌ی سیاسی دارند و فیلم دیگر یعنی روایتگر هم درامی است که بر اساس رمان پرفروش نویسنده‌ای آلمانی به نام «برنهارد اشلینک» ساخته شده است.
در واقع بر خلاف سال گذشته که خشونت و وحشت («خونی ریخته خواهد شد» و «پیرمردان کشوری ندارند») مضمون غالب بر این رشته بودند، این‌بار اعضای آکادمی اسکار نشان داده‌اند که کمی طالب آرامش هستند. روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز هم با اشاره به این نکته، این رویکرد را پاسخی به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جهان می‌داند و چنین تفسیر می‌کند که مردم در این روزها بیشتر مشتاق خبرهای خوب هستند.
امسال البته برگزارکنندگان اسکار امید دارند که افراد بیشتری در مقایسه با سال پیش بیننده‌ی این مراسم پرشکوه به طور زنده و از طریق تلویزیون باشند. در سال ۲۰۰۸ تنها ۳۲ میلیون بیننده این مراسم را دنبال کردند. از همین رو هم شبکه‌ی ABC که حق انحصاری پخش اسکار را دارد، تعرفه‌ی پخش یک آگهی تلویزیونی ۳۰ ثانیه‌ای را در آن شب از یک میلیون و هفتصد هزار دلار به یک میلیون و چهارصد هزار دلار کاهش داد.
اسکار "جذاب"
«هیو جکمن» هنرپیشه‌ی ۴۰ ساله‌ی هالیوود، اجرای مراسم اسکار سال ۲۰۰۹ را بر عهده خواهد داشت. جکمن در ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی از سوی مجله‌ی «پیپل» به عنوان «جذابترین مرد در قید حیات» انتخاب شد.
جدیدترین فیلم هیو جکمن که به تازگی در سینماهای اروپا به روی پرده رفته است، «استرالیا» نام دارد که ساخته‌ی کارگردان استرالیایی، باز لورمان است. همبازی وی در این فیلم، هنرپیشه‌ی ۳۲ ساله‌ی استرالیایی، نیکول کیدمن است.
سمیرا نیک آیین 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت