چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 23 دی 1387 ساعت 00:13

نامه سرگشاده به دولت و اداره مهاجرت در سوئد: در دفاع از زنان و کودکان گريخته از کشورهاى اسلام زده

ايران، عراق و افغانستان کشورهايى اسلامى هستند. قوانين ارتجاعى شريعه اسلامى در چهارچوب قوانين اساسى، دستگاه قضايى و سيستم پليسى به شهروندان اين جامعه تحميل ميگردد. بعلاوه شبکه عظيمى از اتوريته هاى مذهبى و محلى دست در دست هم ارزشها و مقررات اجتماعى حاکميت سياه شريعه اسلامى را تضمين ميکنند. اين پديده بطور روزمره حقوق و شئون پايه اى بخش بزرگى از مردم در اين کشورها را مورد حمله قرار ميدهد. نياز به استدلال ندارد که  زنان و کودکان جزو صف اول قربانيان حاکميت قوانين و مقررات و ارزشهاى ارتجاعى اسلامى قرار ميگيرند. اخبار و رسانه ها هر روزه مملو از اخبار مردم نگون بختى است که در زندانها، در محلات، در مدارس و حتى در خانه هاى خود در منگنه اين پديده خرد و نابود ميگردند. جزييات اخبار سرنوشت اين قربانيان هولناک و غير قابل تصور است. و درست به همين اندازه غير قابل تصور است که دولت و اداره مهاجرت سوئِد در سال گذشته سياست اخراج پناهجويان گريخته از جهنم اين کشورها در پيش گرفت و بر اخراج گسترده تر همين پناهجويان پاى فشارى ميکند.
بعنوان نمونه، لازم است توجه شما را به چند خبر از رويدادهاى همين يک ماه گذشته جلب کنيم:
سنگسار در ايران:
بنا به گزارش سازمان "مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران" در روز ٢٦ دسامبر ٢٠٠٨ شخصى بنام هوشنگ خداداد، ٣٦ ساله بجرم روابط نامشروع در گورستان شهر مشهد سنگسار گرديده است. هم اکنون متهم زن در همين پرونده در زندان شهر در انتظار حکم مشابه بسر ميبرد.
لينک خبر کامل در سايت مربوطه ضميمه است. (لينک شماره يک)
کشتار زنان بدلايل ناموسى در ايران:
بنا به گزارش کانون دفاع از حقوق زنان و کودکان تنها در ماه دسامبر  ٢٠٠٨ سه نفر شامل دخترى ١٦ ساله بنام سحر رئوفى در شهر پاوه، دختر جوان ديگرى بنام فاطمعه عباس منش در شهر جوانرود و سيران رحيمى دختر ٢٤ ساله در شهر ثلاث بدنبال خشونتهاى درون خانوادگى دست به خود سوزى زده و جان خود را از دست داده اند. اين اخبار تنها گزارشات منتشر شده از چند شهر در منطقه کردستان است. زنان و دختران قربانى ازدواجهاى اجبارى و خشونتهاى درون خانوادگى از هيچگونه حمايت قانونى و اجتماعى برخوردار نيستند و خودکشى تبديل به يک روش متداول آنها براى رهايى از قوانين و مقررات مذهبى حاکم است.
لينک خبر کامل در سايت مربوطه ضميمه است. (لينک شماره ٢)
ازدواج اجبارى و کشتار زنان و کودکان در افغانستان:
بنا به گزارش راديو بى بى سى، در ايالت باميان در افغانستان يک دختر چهارده ساله که پس از تجاوز در ساختمان يک مدرسه حامله شده بود، توسط افراد مرد خانواده وحشيانه مورد حمله قرار گرفته است. افراد مرد خانواده با تيغ ريش تراشى جنين را در طويله از شکم وى بيرون آورده اند. قتلهاى ناموسى سراسر افغانستان، حتى مناطق تحت نفوذ دولت مرکزى را فرا گرفته است و دادگاهها نيز از مردان ناموس پرست دفاع ميکنند. وضعيت در مناظق تحت نفوذ طالبان نياز به توضيح ندارد.
لينک خبر کامل در سايت مربوطه ضميمه است. (لينک شماره ٣)
ختنه دختران در عراق:
سالهاست که گستردگى ختنه زنان در کردستان عراق مورد بحث فعالين زنان قرار گرفته است. اين جنايت بطور گسترده و علنى در جريان بوده است. هفته پيش خبرنگار خبرگزارى واشنگتن پست در شهر "تومازخرمالو" تصاويرى از نمونه گوياى از اين را جلوى چشمان افکار عمومى قرار داد. در سايت مربوطه قبل از نمايش تصاوير به بيننده بخاطر صحنه هاى دلخراش اخطار داده شده است. تصاوير گوياى يک وحشى گرى علنى عليه کودکان است.
لينک خبر کامل در سايت مربوطه ضميمه است. (لينک شماره ٤)
قتل فعال سرشناس زنان در شهر کرکوک عراق:
بنا به گزارش سى ان ان روز ٢٠ دسامبر فعال سرشناس حقوق زنان در عراق در شهر کرکوک کشته شد. مهاجمين بطرز فجيعى او را کشته و سر او را از تن جدا ساختند. او ٣٧ ساله و مادر دو فرزند بود. زنان معترض و فعالين حقوق زنان نه فقط با تهديدات، بلکه با دار و دسته هاى مسلح اسلامى سازمانيافته روبرو هستند.
لينک خبر کامل در سايت مربوطه ضميمه است. (لينک شماره ۵)
اينها مشتى از خروار است. به اين اخبار هنوز بايد شرايط جنگى، ناامنى، فقر و ناهنجارى هاى اجتماعى ديگر را نيز افزود. اين اخبار جزو اخبارى است که راه به رسانه هاى بين المللى باز کرده و وسيعا مورد توجه قرار گرفته است. سازمانها و نهادهاى بين المللى حقوق بشر به اعتراض و واکنش پرداخته اند. تا همين جا بسيارى از همين ارگانهاى بين المللى مستقيما درخواست کرده اند که بدلايل مخاطرات موجود از اخراج پناهجويان به اين کشورها خوددارى گردد. کميسارياى پناهندگان سازمان ملل، صليب سرخ از جمله ارگانهايى هستند که مستقيما دولت سوئد را مورد انتقاد قرار داده اند. دولت و  اداره مهاجرت کماکان چشم بر اين انتقادات بسته است. مقامات کشور سوئد به حقايق وضعيت وخيم و غير انسانى حاکم بر عراق و افغانستان و ايران واقف هستند. حيرت آور است که  با رسيدن اخبار و شواهد تازه تر، مقامات دولت سوئد بجاى محکوم ساختن و فشار به دولتهاى مزبور، به تهران و بغداد و کابل سفر ميکنند و در تلاش هستند که  قراردادهاى تازه ترى را براى اخراج دست جمعى پناهجويان بدست بياورند!
توجيهات اداره مهاجرت سوئد هر چه که باشد، اما اين واقعيات سياه در جريان است و هر روز تراژديهاى تازه ترى ميافريند. توجيهات اداره مهاجرت هر چه باشد، سياست اخراج پناهجويان  برگ سياه تازه ترى را به خطرها و اوضاع وخيم موجود اضافه کرده است.  اين وضعيت و عواقب آن بر وجدان اين جامعه سنگينى خواهد کرد. بخش اساسى از همين پناهجويان سالهاى سال در سوئد ساکن بوده اند. تعداد بسيار زيادى از کودکانى که اخراج ميشوند، در همين جا بدنيا آمده و حتى زبانى بجز سوئدى را بلد نيستند. سياستهاى پناهندگى در سوئد همواره زندگى راحت را از پناهجويان بطرق مختلف تلخ و غير قابل اطمينان کرده است. اما بهر صورت، بعد از سالها سکونت و تلاش، هم اکنون کشور سوئد به تنها سرپناه و مامن پناهجويان تبديل گشته است. نياز به استدلالى نيست که بخصوص زنان و کودکان اين خانواده ها به طعمه هاى بى پناه و بى دفاع در مقابل قوانين و مقررات سياه اسلامى تبديل خواهند گشت.
دولت سوئد رسما اخراج دهها هزار پناهجو را براى سال ٢٠٠٩ در دستور گذاشته است. اين سياست بمعناى اعزام اجبارى انسانها به دل مخاطرات و تراژدى هاى حتمى و شناخته شده است. اين رفتار غير قابل قبول است. به همراه همه ارگانهاى بين المللى دفاع از پناهجويان، ما امضا کنندگان اين نامه، خواهان پايان گرفتن هر چه فورى اخراج پناهجويان هستيم. ما تمام توان خود را براى انتشار واقعيات تکان دهنده موجود در کشورهاى ايران و افغانستان و عراق تحت قوانين غير انسانى شريعه اسلامى، بکار خواهيم گرفت.
دهم ژانويه ٢٠٠٩
نهاد اول کودکان در سوئد
سازمان سراسرى پناهندگان ايرانى ـ بيمرز در سوئد
تماس: آرزو محمدى
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
www.flykting.se
www.barnenforst.se

ضميمه:
لينک شماره ١
http://www.hra-iran.org/index.php?option=com_content&view=article&id=191:58-5&catid=143:107&Itemid=201
لينک شماره ٢
http://kanoone.blogfa.com/post-161.aspx
لينک شماره ٣
http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2009/01/090107_a-bamian-rape.shtml
لينک شماره ٤
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/12/28/AR2008122802005.html?hpid=moreheadlines
لينک شماره ۵
http://edition.cnn.com/2008/WORLD/meast/12/18/iraq.arrests/index.html