.
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 08 ارديبهشت 1388 ساعت 16:52

آزار، تهدید و تحقیر دانش آموزان بهایی در مدارس

altپدیده آزار و اذیت بهاییان در ایران دارای قدمتی طولانی است اما امروز در همه ی سطوح شاهد برخورد با بهاییان هستیم به طوری که از مدارس ابتدایی تا قبرستان های بهایی هیچ یک از گزند و آسیب بی بهره نمانده است و طبق گزارشات رسیده، دانش آموزان بهایی در مدارس ایران به نحو روز افزونی با آزار و بدرفتاری مسئولین و مقامات مدارس رو به رو هستند.
همواره از مدرسه به عنوان خانه ی دوم برای دانش آموزان یاد میشود و از معلمان و مدیران به عنوان دوستانی که در رابطه با تربیت انسانی به آنان کمک می کنند و باید مورد اعتماد دانش آموزان باشند، یاد می شود. اما متاسفانه در ایران دانش آموزان بهایی در همه ی سطوحِ دبستان، راهنمایی و دبیرستان مورد تحقیر و توهین معلمان خود قرار میگیرند.
بنابر گزارش سرویس خبری جامعه ی بهایی تنها در فاصله ی سپتامبر 2008 تا فوریه 2009 ، 4 مورد اخراج، 20 مورد توهین به دانش آموزان، 2 مورد عدم ثبت نام، 7 مورد تهدید به اخراج، 5 مورد اجبار به امضای تعهد نامه، برگزاری 5 سمینار ضد بهایی، 4 مورد توزیع مطالب ضد بهایی در مدارس، 4 مورد اجبار به شرکت در مراسم دینی، 6 مورد احضار دانش آموزان و والدین آنها به وزارت اطلاعات و دفتر امنیت در مدارس و 2 مورد تشویق دانش آموزان بهایی به تغییر یا پنهان کردن عقیده شان مشاهده شده است. اینها تنها موارد گزارش شده است، چرا که در بسیاری موارد تهدید ها به صورتی است که دانش آموزان یا والدین آنها از گزارش کردنشان خودداری می کنند.
در این شرایط مسئولان مدرسه، کودکان و نوجوانان- آسیب پذیرترین قشر جامعه ی بهایی را - در مکانی که باید در آن از آرامش کافی برای درس خواندن و پیشرفت علمی برخوردار باشند مورد تحقیر و آزار قرار میدهند، ایجاد تنش و فشار روانی بر دانش آموزانی که با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند بهداشت روانی آنان را به شدت تهدید می کند. منظور از بهداشت رواني، سازگاري فرد با محيط اطراف خود است، در صورتي که فرد بتواند خود را به راحتي با محيط اطراف تطبيق دهد، قابليتهاي خود را بروز دهد و فاقد اختلالات عاطفي و رفتاري باشد، از بهداشت رواني برخوردار است. مسلما تخریب اذهان کودکان و تحریک آنان برای بدرفتاری با همکلاسی های بهایی خود که زمانی دوستشان بودند اثرات زیانباری را برای هر دو طرف مورد آزار و آزار دهنده در برخواهد داشت.
با بررسی اجمالی این آزارها می توان دریافت که تلاشی سیستماتیک برای ناکام گذاشتن دانش آموزان بهایی از تحصیل در جریان است و تا کنون بسیاری از شهرهای ایران مانند تهران، اصفهان، کرج، شیراز، رشت، کرمانشاه، کاشان و ...را دربر گرفته است، این پروژه شامل توهین به مقدسات، تحریک، تهدید و حتی اخراج می شود و شواهد حاکی از آن است که مدرسه و کلاسی یافت نمی شود که در آن معلمان دقایقی را به تخریب اذهان دانش آموزان علیه جامعه ی بهایی ایران اختصاص نداده باشند. اما مشکل بزرگ تر از آنجا آغاز می شود که کودک یا نوجوانی بهایی نیز در کلاس باشد. کودک مذکور با دو راه مواجه است. راه اول سکوت است و تحمل تمامی توهین ها و صحبت هایی که در بسیاری موارد شامل نسبت دادن مسائل زشت و بی شرمانه ای به خانواده های بهایی است و راه دوم اجازه گرفتن و پاسخ به صحبت های معلم است که در این صورت سرنوشت خوبی در انتظار او نخواهد بود چرا که در بیشتر موارد با اخراج یا حداقل تهدید به اخراج روبرو می شود.
در اکثر موارد دانش آموزان پس از پاسخ دادن به صحبت های تشنج زا و تحقیرآمیز معلمان به مدیریت مدرسه فراخوانده شده و مسئولان مدرسه از آنان خواسته اند که پاسخی به مباحث مطرح شده، ندهند درغیر این صورت با تبعاتی نظیر اخراج روبرو خواهند بود و در بعضی موارد نیز از مدرسه اخراج شده اند. چنین اقداماتی در جهت آزار و اذیت دانش آموزان بهایی مغایر با مواد 18 و 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر است. (این دو ماده )از طرف دیگر بند 2 ماده 26 اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بیان می کند: " آموزش بايد در جهت رشد کامل شخصيت انسانی و تقويت احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد. بايد تفاهم، مدارا و مودت ميان تمامی ملل، گروه‌های نژادی و مذهبی را ارتقاء داد."
حرکت حکومت ایران در جهت تخریب اذهان عمومی بر ضد یکی از بزرگترین اقلیت های مذهبی ایران مغایر با این ماده است هرچند این مورد تنها یکی از موارد عدم مدارا با دگراندیشان و تزریق تعصب و آگاهی کاذب به جامعه از سوی سران کشور است. استفاده ی حکومت ایران از ابزارهای فکری و آموزشی موجود در جامعه، نظیر مدارس جهت به ثمر نشاندن اهداف ایدئولوژیک خود نه تنها موجب پایمال شدن حقوق بهاییان و بسیاری دیگر شده است بلکه تزریق و تحمیل عقاید به شکل دلخواه حکومت موجب جلوگیری از رشد فکری و تضعیف روح تساهل، مدارا و تفاهم در جامعه می شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت