.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 29 فروردين 1388 ساعت 03:57

دل آرا داربی در آستانه اعدام

 • alt
 • دلارا دارابی، دختر جوانی که در ۱۷ سالگی اعتراف به ارتکاب قتل کرده است، در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برد. تنها رضایت خانواده‌ی مقتول می‌تواند جان او را نجات دهد. سازمان‌های حقوق بشر به حکم اعدام او اعتراض کرده‌اند.دلارا دارابی حدود پنج سال پیش درحالی که تنها  ۱۷ سال داشت، مسئولیت جنایتی را بر عهده گرفت که طی آن یکی از بستگان پدرش به قتل رسیده بود. اما وی سپس علت اقرار اولیه‌اش را علاقه به پسری عنوان کرد که به گفته‌ی او، عامل اصلی جنایت بود. دلارا در دادگاه گفت که دوست پسرش، امیرحسین ستوده، در آن هنگام ۲۰ ساله بوده و به او گفته‌، برای کسانی که زیر سن قانونی هستند، حکم اعدام صادر نمی‌شود.
  اما دادگاه برای دلارام حکم اعدام صادر کرد و انکار پس از اقرار او را نیز نپذیرفت. امیرحسین ستوده، دوست پسر دلارام، به جرم همدستی در قتل به ۱۰ سال حبس محکوم شد. افزون بر این، هر دوی آنان به مجازات سه سال حبس و ۵۰ ضربه شلاق بخاطر دزدی و به ۲۰ ضربه شلاق بخاطر روابطشان با یکدیگر محکوم شدند.عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دل‌آرا دارابی، معتقد است که موکلش بیگناه است. به گفته‌ی خرمشاهی، وی پس از چندی متوجه شده است که دارابی چپ دست است، در حالی‌که همه‌ی ضربه‌های وارد شده به مقتول از دست راست بوده است.اما دیوان عالی کشور در سال ۱۳۸۶ حکم اعدام دلارا دارابی را تایید کرد. سپس خرمشاهی بار دیگر به حکم اعدام دلارا دارابی اعتراض کرد. سرانجام پرونده به اجرای احکام دادسرای رشت برای تصمیم‌گیری ارجاع شد. این دادگاه نیز حکم اعدام را تایید کرده و اکنون تنها خانواده‌ی مقتول می‌تواند تصمیم بگیرد که حاضر به گرفتن “دیه“ و بخشش متهم است یا می‌خواهد که متهم اعدام شود.یکی از نقاشی‌های دلارا دارابی در زندان دل‌آرا هم اکنون در زندان رشت منتظر اجرای حکم اعدام است که طبق گفته‌ی پدر وی قرار است در همین چند روز آینده صورت گیرد. وی در طول حبس در زندان به نقاشی مشغول بود. نگارخانه‌ی گلستان در تهران نمایشگاهی از نقاشی‌های او با عنوان “زندانی رنگ‌ها“ برگزار کرد. در نقاشی‌های او بیشتر رنگ‌های تیره و خطوط خشن به کار گرفته شده است. او در مورد نقاشی‌هایش گفته است: «این نقاشی‌ها سوگندی است به جرمی ناکرده. تا مگر رنگ‌ها مرا به زندگی بازم گردانند.»
  اعتراض سازمان‌های حقوق بشر
  کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر در ایران در اطلاعیه‌ی خود همراه با مطرح کردن مورد حکم اعدام برای دلارا دارابی، به ادامه‌ی اعدام نوجوانان در ایران اعتراض کرده است.دکتر هادی قائمی، سخنگوی کمپین گفت: «عمل بی‌شرمانه‌ی اعدام متهمان نوجوان موجب لطمه به شهرت بین‌المللی ایران می‌شود، چون نشانگر بی‌احترامی شدید به قوانین جهانی است و ایران را از باقی جامعه‌ی جهانی منزوی می‌سازد.» قائمی افزود، صدور حکم بر پایه‌ی اقراری که بخاطر تضمین‌های دروغین صورت گرفته، بخصوص در مورد متهمان نوجوانان، عملی عاری از ‌وجدان است.هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر در ایران کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر در ایران از دستگاه قضایی ایران خواسته که در حکم صادر شده برای دلارا دارابی تجدید نظر کند. این کمپین یادآور می‌شود که طبق کنوانسیون حقوق کودک و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، اعدام نوجوانان غیرقانونی است؛ و ایران این پیمان‌نامه‌ها را امضا کرده و ملزم به اجرای آن است. همچنین سازمان عفو بین‌الملل از اعضای خود خواسته با ارسال پیام به مقامات جمهوری اسلامی خواستار لغو حکم اعدام دلارا دارابی شوند.
  طبق اطلاعیه‌ی کمپین از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد تا کنون شمار اعدام‌ها در ایران در حدود ۳۶۲ درصد افزایش داشته است. طبق آمار سازمان عفو بین‌الملل ایران از ۱۹ سال پیش تا کنون دست کم ۴۲ نوجوان را اعدام کرده است، ۸ تن از این عده در سال گذشته اعدام شده‌اند. ایران تنها کشوری بوده که در دو سال اخیر دست به اعدام نوجوانان زده است.نویسنده: کیواندخت قهاریتحریریه: داود خدابخش
 • تنها يك روز برای نجات دل آرا دارابی فرصت باقى است
 • جمهوری اسلامی قصد دارد دل آرا داربی را در بامداد ۱۹ آوریل حلق آویز کند.دل آرا ۶ سال است که با کابوس مرگ روبروست. زندگی این دختر ۲۳ ساله تنها در این ۳ روز میتواند رقم بخورد. برای نجات دل آرا با یک ساعت هم میتوان دنیایی کار کرد. میتوان در این ساعت و دقایق تلخ زندگی را به دل ارا بازگرداند. نباید نظاره گر متاسف اوضاع بود. نباید این آخرین لحظات را بدست قصابان تاریخ سپرد. باید تمام بغض و آه و کینه خود را نسبت به سرنوشت و زندگی دل ارا و اعدامهای جمهوری اسلامی را به یک نیروی مادی واقعی تبدیل کرد. فعالیتها و اقدامات ما میتواند و باید دست نیرومندی شود که طنابها را بر فراز سر دل آرا پاره کند. هر کس میتواند با هر میزان تلاش به زندگی و فلسفه زندگی انسان معنی عملی و ملموس دهد. ظرف این ۷۲  ساعت میتوان و باید میلیونها پیام و نامه به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کرد. میتوان و باید آسمان بالای سر جلادان رژیم اسلامی را سیاه کرد. هیچ لحظه ای به اندازه همین الان مبارزه معنی نمیدهد. مبارزه همین الان برای نجات دل آرا باید در اولویت کار و فعالیت هر انسان و سازمان و گروهی باشد که خواهان حتی ذره ای بهبود در زندگی واقعی انسانها باشد. اکنون لحظات زندگی تک تک ما پر از مسئولیت خطیر و مهم است.  زندگی ما میتواند و باید به نیروی بازتولید زندگی دیگران گره بخورد.

مردم آزاده جهان
هیچ روزنه ای در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی برای نجات زندگی دل آرا وجود ندارد. تنها روزنه شما هستید. تنها کورسوی امید تولد دوباره دل آرای جوان شما هستید. دل آرا دختر باهوش و بااستعدادی است که به اتهام قتل ۵ سال است در زندان بسر میبرد.  اکنون جمهوری اسلامی پنجه زمخت بختک مرگ را بر زندگی دل آرا انداخته است.  میخواهند دل آرا را در روز روشن و ساعت معین بکشند. تنها شما تک تک میلیونها انسان انسان دوست و آزاده هستید که میتوانید این احکام شوم و خونین را شوب حبابی در هوا بترکانید. با یک پیام با یک نامه با یک تلفن فاکس اس ام اس، باران سیل آسایی به راه می افتد که میتواند بقا و ادامه زندگی دلارای جوان را تضمین کند. همین الان هر اقدامی را که میتوانید انجام دهید. دل آرا باید زنده بماند.
آدرسهای لازم برای ارسال نامه های اعتراضی:
محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی:
آدرس پستی:
Pasteur St., Vali Asr Ave., south of Serah-e Jomhouri
ای میل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن
0098...
0098...
0098...
فاکس
0098...
982188327072
دفتر خامنه ایی
آدرس پستی:
End of Shahid Keshvar Doust Street, Tehran, Iran
ای میل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن:
0098...
ارسال نامه مستقیم از طریق سایت دفتر خامنه ایی:
http://www.leader.ir/langs/en/index.php?p=letter (English)
http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=letter(Persian)
کمیته بین المللی علیه اعدام
۱۶ آوریل ۲۰۰۹

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت