.
يكشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 19 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 15 ارديبهشت 1388 ساعت 15:46

احتمال اعدام دو نوجوان دیگر

altدو نوجوانی که در سنین ۱۶ و ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده‌اند، روز چهارشنبه، شانزدهم اردیبهشت، در زندان اوین اعدام خواهند شد. محمد مصطفایی، وکیل این دو متهم، امیدوار است که دستور توقف اجرای حکم آنها از سوی قوه‌ی قضائیه صادر شود.هم‌زمان با دعواهای روزنامه‌ی کیهان با مهدی کروبی بر سر اعدام نوجوانان در ایران، و در حالی که مدیر مسئول کیهان خواست توقف اعدام نوجوانان را ’’خواستی صهیونیستی‘‘ نامیده است، در هفته‌ی جاری دلارا دارابی که در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود، اعدام شد. همچنین قرار است دو نوجوان دیگر نیز روز چهارشنبه، شانزدهم اردیبهشت، به اتهام قتل به دار آویخته شوند.
امیر خالقی و صفر انگوتی، که به ترتیب در سنین ۱۶ و ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده‌اند، با حکم دایره‌ی اجرای احکام، برای اجرای مراسم اعدام آماده می‌شوند. امیر خالقی متولد سال ۱۳۶۹ است. وی در سال ۸۵ بعد از اینکه مقداری از مخلوط الکل سفید با آب پرتقال را می‌نوشد، و در حالی که به تشخیص پزشکی قانونی ’’سلب‌الاختیار‘‘ بوده، در نزاعی خیابانی دوست خود را می‌کشد.
صفر انگوتی نیز متولد ۱۳۶۸ است. وی زمانی که ۱۷ سال داشته با یکی از هم‌محله‌ای‌هایش، به دلیل اینکه با دختر مورد علاقه او مشغول صحبت بوده، درگیر شده و به گفته‌ی خود ناخواسته او را به قتل می‌رساند.
محمد مصطفایی، وکیل این دو نوجوان، می‌گوید، با خانواده‌های اولیای دم این دو پرونده صحبت شده و نتایجی هم برای گرفتن رضایت به دست آمده بود. وی امیدوار است که با دستور توقف اجرای حکم، رضایت کتبی این دو خانواده گرفته شود.
دویچه‌وله: آقای مصطفایی، دو تن از موکلان شما که هر دو در سنین زیر هجده سال مرتکب قتل شده‌اند، قرار است که فردا صبح اعدام بشوند. در مورد جزییات این خبر ما را بیشتر در جریان بگذارید.
محمد مصطفایی: دیروز بعدازظهر من در دفتر کارم بودم که مامور پست به دفترم آمد و برگ ابلاغ مربوط به موکلین‌ام را، که قرار است چهارشنبه ساعت ۵ صبح در زندان اوین اعدام بشوند، متاسفانه به من ابلاغ کردند. ما در این چند هفته‌ی گذشته چندین بار گروه‌های مختلفی را برای جلب رضایت اولیای دم فرستادیم. کارهای قضایی در نهایت انجام شده بود. به نتایج مطلوبی هم رسیده بودیم. امروز صبح هم برای این که بتوانم راهی پیدا بکنم و از یکی از مسئولین قوه‌ی قضاییه دستوری بگیرم تا این دو نفر از مرگ نجات پیدا بکنند و بتوانیم رضایت اولیای دم را بگیریم، به محلی که آقای جمشیدی [سخنگوی قوه قضائیه] مصاحبه‌ی مطبوعاتی داشتند رفتم و در آخر جلسه درخواستم را به ایشان دادم و امیدوار هستم که ایشان پا پیش بگذارند و از رییس قوه‌ی قضاییه دستور بگیرند تا این دو نفر اعدام نشوند.
ظاهرا اجرای حکم‌ یکی از این دو نفر، امیر خالقی، قبلا هم یکبار به دستور قوه‌ی قضاییه  متوقف شده بود. آیا امکان این هست که یکبار دیگر دستور توقف اجرای حکم صادر بشود؟
محمد مصطفایی وکیل امیدوار است با دستور توقف اجرای حکم، فرصت جلب رضایت خانواده‌های مقتولان به دست آیدBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  محمد مصطفایی وکیل امیدوار است با دستور توقف اجرای حکم، فرصت جلب رضایت خانواده‌های مقتولان به دست آید
بله، آقای امیر خالقی قرار بود ۴ اسفند ماه سال گذشته اعدام بشوند که آقای شاهرودی برای صلح و سازش دستور توقف عملیات اجرا را دادند. ما هم چندبار افراد مختلف را به منزل اولیای دم فرستادیم  و در نهایت هم به نتایج مطلوبی رسیدیم. ولی وقت این نشد که این نتایج‌مان به صورت مکتوب دربیاید تا بتوانیم اقداماتی را انجام بدهیم. حالا قرار است که امروز هم برویم که ادامه‌ی مذاکراتمان را داشته باشیم و امیدوارم که آقای شاهرودی دستور بدهند که مجددا این حکم متوقف بشود. بالاخره مرگ دو نوجوان را شاهدش خواهیم بود که این واقعا تاسف‌بار است. مضافا به این که سن‌شان کمتر از هجده سال بوده است.
آقای جمشیدی، سخنگوی قوه‌ی قضاییه، در کنفرانس مطبوعاتی‌شان اعلام کرده‌اند که قانونی را به کمیسیون حقوقی - قضایی مجلس داده‌اند که در صورت تصویب نهایی یک رویه‌ی جدید در جلوگیری از اعدام کودکان خواهد بود. طبق گفته‌ی ایشان در این قانون به موارد قصاص هم اشاره شده و آمده که حتا در مورد مجازات‌های حد و قصاص هم ، برای کودکان مجازات جایگزین اعمال ‌شود. شما اطلاعی در مورد این قانون دارید؟
بله. این همان “قانون مجازات اسلامی“ است که به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود. قسمت‌هایی از این قانون مربوط به مسئولیت کیفری اطفال است که در مورد اعدام و قصاص مقرر شده بود که اگر توسط دادگاه تشخیص داده بشود، کسی که سن‌اش کمتر از هجده سال است، فاقد رشد عقلانی بوده و مرتکب جرم شده، این شخص باید از مجازات مرگ معاف بشود. این چیزی بود که در مجلس به تصویب رسید و قرار است به شورای نگهبان ارسال بشود. اگر شورای نگهبان تایید بکند، این قانون در کشورمان لازم‌الاجرا می‌شود.
همزمان با این که در مجلس روی این قانون دارد بحث می‌شود و همین طور موضع‌گیری برخی از  کاندیداهای ریاست جمهوری، از جمله آقای کروبی، در مورد دفاع از لغو مجازات اعدام کودکان، ما این هفته شاهد بودیم که دلارا دارابی‌، یکی دیگر از موکلان‌تان اعدام شد،  که او هم زیر هجده سال مرتکب جرم شده بود. فردا هم احتمال دارد که دو تن دیگر اعدام بشوند. فکر می‌کنید که اینها در کنار هم چه معنایی دارد؟ انگار دو نیرو به طور موازی دارند در قوه‌ی قضاییه کار می‌کنند، یک نیرو برای لغو مجازات اعدام و  یک نیرو اصرار بر اعمال این مجازات دارد!
به نظر من برای اینکه این سوءتفاهم‌ها همه برطرف بشود، باید جلوی اجرای حکم این اطفال فعلا گرفته بشود. به دلیل اینکه ما آن قانون را در مجلس داریم. حالا من کاری به مسئله‌ی سیاسی ندارم که آن کسانی که قدرت دارند چه اختلاف نظرهایی با هم دارند. ولی آن اختلاف نظرها نباید باعث و بانی این بشود که یک‌نفر جانش به خطر بیفتد. بنابراین برای این که تمام این سوءتفاهم‌ها از بین برود، به نظر من باید جلوی اجرای این احکام گرفته بشود. حالا هر موقع که قانونی به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید، آن زمان دیگر نباید حکم اعدام اطفال زیر هجده سال صادر بشود.
آقای مصطفایی، ظاهرا یک حکم سنگسار هم در استان گیلان تایید شده و قرار است به زودی اجرا بشود. شما در جریان این پرونده هستید ؟
بله. یک سنگسار که در اسفندماه اجرا شد و آقای جمشیدی هم امروز خبرش را تایید کردند. یک سنگسار دیگر هم هست. ولی اینکه زمانی برایش معین کرده باشند، مشخص نیست. ولی با توجه به اینکه در اسفندماه هم آن سنگسار اجرا شد، احتمال این وجود دارد که این یکی هم اجرا بشود.
مصاحبه‌گر: میترا شجاعی
تحریریه: فرید وحیدی

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت