.
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 28 آذر 1388 ساعت 17:02

۱۴۴هزار و ۵۶۵ مورد کودک آزاری

altمدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی از افزایش تماسهای کودک آزاری در مقایسه با سال گذشته خبر داد وگفت: طی ۶ ماهه اول امسال ۱۴۴ هزار و ۵۶۵ تماس با خط تلفن کودک آزاری صورت گرفته که تمامی این تماسها مرتبط با آزار کودکان بوده است. سید حسن موسوی چلک با بیان این مطلب به خبرگزاری مهر افزود: رسیدگی به مشکلات کودکان و آزارهایی که از سوی والدین و یا هر گروه دیگر به آنان وارد می شود از جمله اهداف و برنامه های بهزیستی است و در صورتی که پس از بررسی مشخص شد که والدین صلاحیت نگهداری کودک را ندارند با حکم دادگاه کودک برای نگهداری کوتاه مدت و یا طولانی مدت به بهزیستی سپرده می شود.
این مقام مسئول در سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه براساس قانون افراد تا سن زیر ۱۸ سال کودک محسوب می شود، اظهار داشت: حمایتهای سازمان بهزیستی از کودکان آسیب دیده از طریق مراکز اورژانس اجتماعی، مراکز خانواده و کودک، خط تلفن ۱۲۳ و خدمات سیار اورژانس اجتماعی صورت می گیرد که می توان از طرق مختلف در مورد آزار و اذیت کودکان با کارشناسان ما تماس برقرار کرد. براساس قانون هنگامی که تماسی با خط تلفن کودک آزاری (۱۲۳) صورت می گیرد و یا مراجعه حضوری در مورد آزار کودکان انجام می شود، کارشناسان بهزیستی موارد منعکس شده را بررسی می کنند و پس از آن برای تعیین مدت نگهداری به دادگاه ارجاع داده می شود و مراجع قضایی تصمیم می گیرند که کودک برای مدت کوتاه و یا طولانی در مراکز بهزیستی نگهداری شود.
به گفته موسوی چلک اولویت اول در مورد کودکان، بازگشت به خانه است و کارشناسان تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می دهند در غیر این صورت کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می شود. مدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی با اشاره به اینکه براساس آمارهای موجود خشونتهای خانگی و آزار جسمی جزء بیشترین آزار کودکان محسوب می شود، افزود: طی ۶ ماه اول سال جاری ۱۴۴ هزار و ۵۶۵ تماس با خط ۱۲۳ برقرار شده این درحالی است که کل تماسهای سال گذشته ۵۲ هزار تماس بوده است. این کارشناس ارشد سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بیشتر آزارهای کودکان در سنین زیر ۵ سال رخ می دهد، تاکید کرد: افزایش آمار تماسهای کودک آزاری به دلیل اعتماد مردم به منابع اجتماعی و همچنین افزایش آگاهی عمومی بوده است و این امر به هیچ وجه نشاندهنده رشد آسیبهای اجتماعی نیست.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت