.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 29 دی 1388 ساعت 04:25

برندگان جوایز گلدن گلوب

altفیلم آلمانی "روبان سفید"، ساخته‌ی کارگردان اتریشی میشائیل هانکه، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم سینمایی‌ غیرانگلیسی‌زبان شصت و هفتمین دوره‌ی جوایز "گوی طلایی" سال ۲۰۱۰ شد. سوفیا لورن این جایزه را به هانکه اهدا کرد. پیش‌بینی‌ها به واقعیت پیوست: فیلم پرهزینه‌ی "آواتار" به کارگردانی جیمز کامرون، ستاره‌ی شصت و هفتمین دوره‌ی جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۱۰ شد. این فیلم که برای خلق جلوه‌های ویژه‌ی خیره‌کننده‌ی خود، از تکنولوژی دیجیتال استفاده کرده است، در اصل در چهار بخش، نامزد دریافت جایزه شده بود، ولی تنها دو جایزه‌ی بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. رقبای "آواتار" در بخش بهترین فیلم درام، از جمله فیلم‌های "قفسه‌ی درد"، "لعنتی‌های بی‌آبرو" و "روی هوا" بودند.
جیمز کامرون در مورد فیلم‌اش که به نوعی تاریخ تصرف آمریکای جنوبی و مرکزی به دست اروپایی‌ها و آواره کردن بومی‌های این سرزمین‌هاست، می‌گوید: «تاریخ نژاد بشری با خون نوشته شده و قدمت طولانی دارد. ما انسان‌ها ترجیح می‌دهیم بی‌آنکه از کسی اجازه بگیریم، هر چیزی که می‌‌خواهیم به دست بیاوریم».
تقدیر از فیلم آلمانی
میشائیل هانکه، کارگردان اتریشی نیز با همین بدبینی به جهان می‌نگرد. فیلم آلمانی او "روبان سفید"، در این دوره‌ی گلدن گلوب برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم سینمایی‌ غیرانگلیسی‌زبان شد. "روبان سفید" تصویری تکان‌دهنده از جامعه‌ای بیمار و ناهنجار در سراشیبی بحران و فروپاشی است. هانکه خود می‌گوید که در این فیلم سیاه و سفید، خواسته است ریشه‌ی تروریسم را هم از نوع مذهبی و هم از نوع سیاسی‌اش بررسی کند.
داستان فیلم در سال ۱۹۱۴، در آستانه‌ی وقوع جنگ جهانی اول در دهکده‌ای در شمال آلمان اتفاق می‌افتد. این داستان از زبان پیرمردی به نام یاکوبی بازگو می‌شود که پیش از جنگ در یکی از مدارس این دهکده به عنوان معلم مشغول به‌کار بوده است. یاکوبی از رویدادهای هولناکی که خود شاهد آن‌ها بوده سخن می‌گوید؛ رویدادهای تکان‌دهنده‌ای که اهالی آن روستا را در بهت و حیرت و وحشت و یأس فرو می‌برد.
هانکه فیلمسازی است که با بدبینی به جهان، انسان و روابط انسانی می‌نگرد. در نگاه او خشونت، بی‌رحمی، بهره‌کشی و دگرآزاری، زنجیره‌ی بی‌پایانی است که از ابتدای بشریت وجود داشته و تا ابد ادامه خواهد داشت.
کریستف والتس، هنرپیشه‌ی اتریشی نیز یکی از هنرپیشگانی است که به عنوان بهترین بازیگر مرد، جایزه‌ی این بخش گلدن گلوب را برای بازی در فیلم "حرامزاده‌های پست فطرت"، آخرین فیلم سینمایی کوئنتین تارانتینو، به خود اختصاص داد.
"خماری" برنده‌ی گوی طلایی
جایزه‌ی بهترین فیلم کمدی/موزیکال این دوره‌ی گلدن گلوب به فیلم موفق "خماری" ساخته‌ی تاد فیلیپس، اهدا شد. فیلم موزیکال "۹" ساخته‌ی راب مارشال در همین رشته ‌که در پنج بخش برای دریافت جایزه نامزد شده بود‌، مراسم گلدن گلوب را دست خالی ترک کرد.
در این دوره از جوایز "گوی طلایی"، از جف بریجز به عنوان بهترین بازیگر مرد برای بازی در نقش یک خواننده‌ی ناامید در فیلم "قلب دیوانه" تقدیر شد. برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر زن، ساندرا بولاک، برای بازی در فیلم "نقطه‌ی کور" بود.
در بخش موزیکال/کمدی نیز جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد به رابرت داونی جونیر برای بازی در نقش کارآگاه افسانه‌ای در "شرلوک هلمز" و جایزه‌ی بهترین بازیگر زن به مریل استریپ برای فیلم "جولی و جولیا" اهدا شد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت