.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 06 بهمن 1388 ساعت 00:50

کن لوچ جشنواره فيلم فجر را تحريم کرد

altدر حالی که برگزاری بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر در سايه ابهام ها و ترديدهای ناشی از نارضايتی تعداد زيادی از سينماگران ايرانی و تحريم جهانی آن از سوی فيلمسازان خارجی در تهران ادامه دارد، کن لوچ کارگردان نامدار و چپ گرای انگليسی و تعداد ديگری از سينماگران سرشناس جهانی، اعلام کرده اند که از شرکت در جشنواره فيلم فجر امسال معذورند.
در حالی که نسخه پيش شماره جشنواره فيلم فجر با تصويری از کن لوچ و اريک کانتونا فوتباليست مشهور و بازيگر فيلم در جستجوی اريک کن لوچ به بهانه نمايش فيلم لوچ در جشنواره فيلم فجر امسال، منتشر شد، اين فيلمساز سرشناس با ارسال نامه ای به مقامات فرهنگی ايران اعلام کرد که از شرکت در جشنواره انصراف داده و حاضر نيست فيلمش را در اين جشنواره به نمايش درآورد.
به گزارش روزنامه ايندپندنت، انصراف کن لوچ از حضور در جشنواره فيلم فجر به دليل اعتراض او "به سرکوب نيروهای مخالف دولت که شامل شکنجه، تجاوز در زندان، کشتار بی شمار و نمايش های تلويزيونی دادگاه های اصلاح طلبان به سبک استالينی" بوده است.
بر اساس گزارش ايندپندنت، مسئولان جشنواره فيلم فجر، امسال زمان برگزاری اين جشنواره را تغيير داده و طوری برنامه ريزی کرده اند که پيش از روز 22 بهمن خاتمه يابد تا مهمانان خارجی جشنواره شاهد اعتراضات و راه پيمايی های احتمالی مخالفان دولت در روز 22 بهمن به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی نباشند.
فيلم کن لوچ که در چندين فستيوال جهانی فيلم از جمله در فستيوال فيلم کن سال گذشته به نمايش درآمد، مثل اغلب آثار کن لوچ، نقدی عليه مناسبات اجتماعی و اقتصادی در جامعه امروز بريتانياست که به زبان طنز و هجو بيان شده است.
شخصيت اصلی آن که يک مرد پستچی ميان سال است، در زندگی حرفه ای و خانوادگی اش با بحران مواجه می شود اما به کمک اريک کانتونا، قهرمان فوتبال ايده آل خود که در خيال او حضور دارد، موفق می شود بر اين بحران ها غلبه کند.
از سوی ديگر علاوه بر کن لوچ، فيلمسازان برجسته و سرشناس ديگری چون تئو آنگلوپولوس، فيلمساز برجشته يونانی و خالق آثاری چون سفر به سيترا، چشم اندازی در مه و گام معلق لک لک، فيليپ لوره، فيلمساز فرانسوی و اليا سليمان سينماگر فلسطينی نيز در اقدام مشابهی از حضور در جشنواره فيلم فجر امسال انصراف دادند.
آنگلو پولوس قرار بود با آخرين ساخته خود يعنی غبار زمان که برونو گانز و ويلم دفو در آن بازی می کنند، در جشنواره امسال فجر شرکت کند.
بسياری از فيلم های آنگلوپولوس از جمله سفر به سيترا، گام معلق لک لک و دشت گريان در دوره های قبل جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمدند و خود او نيز از مهمانان اين جشنواره بوده است.
همين طور اليا سليمان، سينماگر نامدار فلسطينی نيز پيش از اين مهمان جشنواره فيلم فجر بوده و قرار بود امسال با آخرين ساخته خود يعنی زمانی که باقی می ماند که فيلمی اتوبيوگرافيک و طنزآميز در باره سرزمين مادری او و تاريخ دردبار سرزمين فلسطين در طی شصت سال است، در جشنواره حضور داشته باشد.
در اين فيلم که سليمان خود نقش اصلی را بازی می کند، پس از سال ها به سرزمین مادری اش در ناصریه بازمی گردد و در این سفر، خاطرات تلخ و شیرین گذشته و کودکی اش در نظرش مجسم می شود.
اعتراض به شرايط سياسی ايران
به گزارش ايندپندنت، تحريم جشنواره فيلم فجر از سوی سينماگران نامدار بين المللی در پاسخ به درخواست گروهی از فيلمسازان ايرانی صورت گرفته است که چندی قبل با انتشار نامه بدون امضايی در اينترنت، از سينماگران جهانی خواستند که در اعتراض به شرايط سياسی ايران، دعوت جشنواره فيلم فجر را نپذيرند و آن را تحريم کنند.
در اين بيانيه از زبان فيلمسازان ايرانی خطاب به همتاهای بين المللی آنها نوشته شده بود: "همکاران عزیز؛ هر چند مشتاق پذیرایی از شما در کشورمان هستیم، اما اعلام می­کنیم اکنون پذیرش دعوت دولت ایران از سوی شما و حضور در جشنواره­ی فجر، حمایت از برگزارکنندگان و تایید دولتی است که مردمش عزادار کشته­شدگان سرکوب­ها و چشم­انتظار زندانیان و گم­شدگان خود هستند. حضور شما در جشنواره­ی فجر امسال، نادیده گرفتن مبارزات حق­طلبانه­ی مردم مظلوم ایران خواهد بود. ما سینماگران ایران آرزو می­کنیم در آینده­ای نه چندان دور، میزبان شما در جشنواره­ای مورد قبول ملت ایران باشیم."
کن لوچ در گفتگو با ايندپندنت، هدف خود از تحريم جشنواره فجر را چنين تشريح کرده است:"اين درخواست سينماگران ايرانی بود که خواسته اند از آنها حمايت شود. رژيم های سرکوبگر زيادی وجود دارند که نمی توانيد آنها را به طور فردی تحريم کنيد اما وقتی مردم کشوری خود می گويند: نياييد چرا که با آمدن خود بر اعمال خشونت آميز رژيم مهر تاييد می گذاريد، بايد درنگ و تامل کنيد."
به گفته کن لوچ، اين تحريم به معنی اتخاذ يک موضع ضد ايرانی طرفدار غرب نيست بلکه تنها در اعتراض به سرکوب خشونت آميز مخالفان حکومت ايران است.
تئو آنگلوپولوس نيز در توضيح اقدام خود به ايندپندنت گفته است: " آزادی بيان تنها شکل گفتمانی مربوط به آينده يک ملت است. اگر من در اين جشنواره شرکت کنم، به معنی ادله ای فرهنگی برای رژيم خواهد بود."
فيليپ لوره، کارگردان فرانسوی و سازنده فيلم خوشامد نيز در مورد تصميم خود به ايندپندنت گفت: "اين رژيمی است که فرهنگ و آزادی مردمان خود را می کشد. جامعه هنری ايران رنج می کشد. در کشوری که هنرمندان رنج می کشند، يعنی همه رنج می کشند. ما اين را می دانيم، همه اين را می دانند."
در نامه کن لوچ خطاب به مقامات ايران که در روزنامه ايندپندنت منتشر شده، آمده است: "ما خواهان بيرون کشيدن فيلم خود؛ در جستجوی اريک از جشنواره فيلم تهران هستيم. ما آگاهيم که حکومت های بسياری از جمله حکومت ما، مرتکب اعمال خشونت آميز شده و قوانين بين المللی را نقض کرده و حقوق بشر را ناديده گرفتند."
او نوشته است: "به هر حال اين تحريم، از طرف فيلمسازان و هنرمندان ايرانی که در اعتراض به خشونت عليه مخالفان رژيم و موارد بسيار سوءاستفاده از حقوق بشر که توسط سازمان های محترمی چون عفو بين الملل، ثبت شده، فراخوان داده شد. ما از اين تحريم پشتيبانی می کنيم همچنان که ما از تحريم رويدادهای فرهنگی که به وسيله دولت اسرائيل حمايت شود، پشتيبانی می کنيم. از بابت مشکلاتی که اين تصميم برای برگزارکنندگان فستيوال ايجاد خواهد کرد، متاسفيم."

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت