.
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 17 شهریور 1389 ساعت 16:41

مخلص كودكان هستيم؛ البته نه كودكان كار

altتنها ٣ درصد از محیط فیزیکی تهران برای معلولان مناسب‌سازي شده است. سرپرست سازمان بهزیستی با علام اينكه مسئوليتي در قبال كودكان كار، و کودکان خیابانی باندی نداريم گفت: مخلص آن‌دسته از كودكان يتيم،معلول، بد سرپست و بي‌سرپرست هستيم كه حكم دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا اگرچه آخرین نشست خبری سازمان بهزیستی نسب به دفاع این سازمان از عملکرد خود پیرامون کودکان خیابانی اختصاص داشت اما سرپرست سازمان بهزیستی نیز در نشست خبری امروز خود مجدد به دفاع پرداخت و سازمان بهزیستی را مخلص کودکان معلول، خیابانی و بی سرپرست دانست.

بهزیستی مخلص کوکان معلول و بی‌سرپرست است
او مجدد با اشاره به انتقادات مطرح شده به عملکرد بهزیستی تاکید کرد: بهزیستی معمولا انتهای خط است و انتهای آسیب های اجتماعی و معلولیت ها متوجه سازمان بهزیستی است.اسفندیاری ادامه داد: بچه بایددرس بخواند شاداب باشد و عوامل کار کودکان مورد بررسی واقع شود.
او تصریح کرد: این که می گویند کودک کار به بهزیستی ارتباط دارد، خوب بهزیستی چه کند؟ بهزیستی ابزارش را ندارد در حالی كه بهزیستی مخلص کودکان معلول، خیابانی و بی سرپرست است ؛ بهزیستی کودکان خیابانی را سرپرست می کند و اجازه مي‌دهد تا كودكان در بهزیستی تحصیل کنند.
نخبه‌ترين جوان‌ها از فرزندان بهزیستی هستند
به گفته سرپرست سازمان بهزیستی، کودکان در مراکز سازمان بهزیستی بهترین وضعیت را دارند و در حال حاضر در دانشگاهها و در مقطع دکترا افرادی در حال تحصیل هستند و در مراکز بهزیستی بزرگ شده اند وحتی معلولانی وجوددارند که به مقاطع دانشگاهی رسیده اند به طوری که نخبه ترین جوان ها در سالهای گذشته از فرزندان بهزیستی هستند.
اسفندیاری با اشاره به اینکه جمعیت تحت هدفش کودکان بی سرپرست و بدسرپرست هستند که به سرپرست ها نیاز به حکم قضایی برای تحویل به بهزیستی دارند خاطرنشان کرد : گاهی برخی از افراد به صورت غیر منصفانه تمام مسایل را متوجه بهزیستی می دانند در حالیکه جامعه هدف ما مطابق با قانون مشخص است ؛ در عین حال تشکر می کنیم که این مسایل گفته مي‌شود چراکه تلنگری است به سایر سازمان ها که آن ها هم به مسوولیت های خود بپردازند.
بهزیستی مسئولیتی در قبال کودکان خیابانی باندی ندارد
او دامه داد: اغلب کودکان خيابان، دارای خانواده هستند و سازمان بهزیستی نمی‌تواند تکفل آنها را بر عهده بگیرد و معمولاً دوباره به خانواده‌شان باز گردانده می‌شوند؛ نگهداری کودکان بدسرپرست تنها در صورتی ممکن است که قاضی به بدسرپرست بودن آنها حکم دهد و در این زمینه ما دچار خلاء قانونی هستیم كه تصويب قانون جامع حمايت از كودكان و نوجوانان اين خلاهاي قانوني را رفع مي‌كند.برخي از كودكان خياباني كه در يك باند فعاليت مي كنند باید از طريق نيروي انتظامي شناسايي و دستگاه قضایی این باندها را متلاشی كرده و کودک را به خانواده‌ اش برگرداند.او افزود: سال گذشته 6 هزار و 943 کودک خیابانی توسط سازمان بهزیستی پذیرش شده که 3 هزار و 289 کودک مربوط به تهران بوده است و از آنجای که پیش از 33 درصد کودکان اتباع خارجی بودند قانون خاص خود را احتياج دارند.معلولان متقاضي استخدام در آموزش و پرورش نسبت به دريافت گواهي‌نامه از بهزيستي اقدام كنند
سرپرست سازمان بهزيستي با اعلام اينكه اين‌طور نيست هر كودكي كه از خيابان جمع مي‌شود، بهزيستي سرپرستي كند گفت:‌ اين كودكان نياز به حكم قاضي و تصميم‌گيري دارند چرا كه پدر و مادرهايشان به بهزيستي مراجعه مي‌‌كنند اما اگر معلولي بي‌خانمان بوده، كودكي يتيم و بي‌سرپرست يا بدسرپرست باشد به بهزيستي ارجاع مي‌شود.
معلولان متقاضي استخدام در آموزش و پرورش گواهي دريافت كنند
اسفندياري در پاسخ به سئوال خبرنگار ايلنا در مورد معلولاني كه مطابق با حق سه درصدي استخدام در مراكز عمومي و دولتي امكان استخدام در آموزش و پرورش را نداشتند، تاكيد كرد: قانون جامع حمايت از حقوق معلولان به آموزش و پرورش ابلاغ شده بود اما به دليل تغيير افراد در رده‌هاي مديريت اين وزارتخانه و عدم اطلاع‌ از اين مسئله، مشكلات اين‌چنين ايجاد شد.
او افزود: افرادي كه در جريان استخدام دچار مشكل شدند اغلب از سازمان بهزيستي گواهينامه معلوليت دريافت نكرده بودند كه لازم است معلولان با مراجعه به بهزيستي نسبت به دريافت گواهي معلوليت اقدام كنند.سرپرست سازمان بهزيستي كه تنها براي ارايه گزارش پيرامون وعده‌هاي خود طي مدت تصدي‌اش در سازمان و فطريه شهروندان به مراكز بهزيستي در جمع خبرنگاران آمده بود همچنين گفت: بازنشستگي پيش ازموعد معلولان در دولت در دست
سرپرست سازمان بهزیستی کشور در مورد وعده قبلی خود برای ارایه گزارش عملکرد مناسب سازی اماکن عمومی و معابر برای معلولان اظهار داشت: این گزارش در حال حاضر تهیه شده است که نشان می‌دهد تنها 27 درصد از ساختمان‌ها و فضاهای اماکن عمومی کشور برای معلولان آماده سازی شده است.
مناسب سازي تنها 3 درصد از محیط فیزیکی تهران برای معلولان
به گفته اين مسئول در بهزيستي استان چهارمحال بختیاری با 11 درصد و استان آذربایجان شرقی با 39 درصد از کمترین و بیشترین میزان مناسب‌سازی اماکن عمومی برخوردار هستند و در تهران نیز 24 درصد از اماکن عمومی و ساختمان‌ها برای تردد معلولان مناسب سازی شده است.
اسفندیاری بااين گفته كه تنها 6 درصد از محیط فیزیکی و مبلمان شهری کشور برای دسترسی معلولان مناسب سازی شده است تصريح كرد: در این زمینه استان چهارمحال بختیاری با یک درصد کمترین میزان مناسب سازی مبلمان شهری و اصفهان با 15 درصد بیشترین میزان را داراست. در شهر تهران نیز تنها سه درصد از محیط فیزیکی شهر برای معلولان مناسب سازی شده است.او در مورد مناسب سازی ساختمانهای سازمان بهزیستی برای تردد معلولان افزود: 32 درصد از اماکن دولتی برای استفاده معلولان مناسب سازی شده که در این میان سهم بهزیستی نیز 39 درصد است.سرپرست سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به اين سوال كه قرار بود دستگاه‌های مسئول که در زمینه مناسب سازی معابر شهری و اماکن برای تردد معلولان کم کاری کرده‌اند معرفی شوند نیز با اشاره‌ي غير مستقيم از دستگاه مربوطه تاكيد كرد: این آمار به وضوح مشخص می کند که چه سازمانی بیشترین کم کاری را داشته و حتماً‌ ما نباید نام سازمان خاصی را در این مورد اعلام کنیم.
به گفته‌ي اسفندياري، 4 هزارو 700 خودروي ويژه‌ي معلولان نيز به تدريج در حال واگذراي بوده و 1500 خودرو نيز از طريق راه‌ور پلاك شده است. 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت