.
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 06 مهر 1389 ساعت 04:08

بلاتكليفي كودكان افغان مطلب ویژه

altيك فعال حقوق كودك گفت: علي‌رغم اينكه ٥ روز از بازگشايي مدارس ميگذرد، تكليف 400 هزار كودك افغان كه نيروي كار خيابان‌ها و كارگاه‌ها هستند، همچنان نامشخص است. اكرم خاتم در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا تاکید كرد: دولت ایران در سال جاری به ادامه تحصیل کودکان فاقد کارت اقامت در مدارس ایران ادامه می‌دهد و این امر موجب شادی کودکان افغان و خانواده‌های آنان شده است؛ اما این نکته را نباید از نظر دورداشت که این کودکان تنها حدود 30 هزار نفر از این کودکان راشامل می‌شود و جمع کثیری از آنان به دلايلی چون نداشتن شهریه مدرسه دولتی و یا نیاز شدید خانواده به درآمد آنان امسال نیز روزهای خود را به جای پشت نیمکت مدارس در مراکزی که به کار اشتغال دارند سپری مي‌كنند. خاتم در عین حال ابراز امیدواری کرد که عدم ثبت نام این کودکان در برخی شهرها، ‌با وجود سپري شدن پنجمين روز از بازگشايي مدارس، ناشی از ازدحام کار در مدارس باشد و مشكل ديگري نداشته باشد .
به گفته اين فعال حقوق كودك ، در حالی که بسیاری از موسسات بین‌المللی بنا به اهداف خود مایل هستند که به دولت ایران در زمینه رفع موانع تحصیل کودکان مهاجر کمک کند بهتر است، پرداخت هزینه‌های تحصیلی این کودکان از قبیل شهریه، نوشت‌افزار و سایر هزینه‌ها به این موسسات سپرده شود. خاتم در ادامه به اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و تاثير آن بر روي خانواده‌هاي افغان اشاره كرد و ادامه داد: تحقق این طرح بر اقشار آسیب‌پذیر ایران فشار وارد كرده و شدت آن بر خانوارهای مهاجر که از هیچ گونه یارانه‌ای برخوردار نيستند، ابعادنگران کننده دارد و بطور حتم تاثیر آن در ترک تحصیل بیشتر فرزندان و ناامنی تغذیه‌ای بر روي كودكان نيز غيرقابل كتمان است.
به گفته اين فعال حقوق كودك لازم است كه دولت براي حمايت از خانواده‌هاي افغاني به خصوص كودكان و آموزش آنها مطابق با كنوانسيون حقوق كودك راه‌كار عملي ويژه‌اي اتخاذ كند و مانع شود که تحميل هزينه‌هاي حاصل از هدفمند شدن يارانه‌ها موجب فاصله گرفتن كودكان افغان از تحصيل و گرايش آنها به كار مي‌شود. اين فعال حقوق كودك همچنين در مورد ثبت نام گسترده‌ای که اخیرا در تمام شهرها و روستاها از مهاجرین فاقد کارت اقامت به عمل آمد اشاره کرد: استقبال چشمگیر مهاجرين افغان از این طرح تنها با امید بهبودی وضعیت نابسامانشان در ایران صورت گرفته وآنان آرزومند تغییر سیاستهای دولت و حمایت بیشتر هستند . 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت