.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 22 آذر 1389 ساعت 01:37

مدرسه هوشمند و تمام الكترونيكي...

شش مدرسه هوشمند و تمام الكترونيكي در كشور راه اندازي شده است
به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، ' پيمان سلطاني ' در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت : نخستين دبستان هوشمند تمام الكترونيكي با ساختار فناوري اطلاعات ( IT) منطبق با استاندارد مدارس بين المللي در سال 1386 در تهران راه اندازي شد.
وی افزود: علاوه بر فعاليت دو دبستان هوشمند در تهران ، هم اكنون چهار دبستان هوشمند در شهرهاي كرمان (دبستان دخترانه) ، آمل (دبستان دخترانه و پسرانه) و ساري (دبستان پسرانه) ايجاد شده و مشغول فعاليت هستند.
وي با بيان اينكه مهمترين تمايز اين مدارس ، نگاه مهارت آموزي در آنها است ، اظهار داشت: مدارس هوشمند حرف اول را در عرصه آموزش مي زنند و افزايش يادگيري نسبت به آموزش سنتي از مشخصات مدارس الكترونيكي است .
وي با بيان اينكه تمام سيستم ها در مدارس هوشمند شامل ورود و خروج ، تدريس ، كتابخانه ، ارزيابي دانش آموز ، برگزاري آزمون ها به شيوه الكترونيكي انجام مي شود، اظهار داشت: هر دانش آموز براي ورود و خروج از مدرسه از كارت هوشمند استفاده مي كند و ورود و خروج وي بلافاصله از طريق پيامك به اطلاع والدين مي رسد .
به گفته ي سلطاني تمامي كتاب هاي كتابخانه مدارس الكترونيكي اسكن شده و در  بانك اطلاعاتي مدرسه موجود است و دانش آموز بصورت الكترونيكي مي تواند به كتابها دسترسي داشته باشد.
......
مدارس الکترونیک.. خوش آوا به نظر می رسد و نتیجه بخش.. ولی شاید که دیگر دستاورد این آواز دهل نیز این باشد که کودکان امروز  و جامعه ی فردای کشور را هرچه بیشتر از هم دورتر و متفاوت تر و طبقه بندی شده تر می کند..
پیشرفت تکنولوژی شاید که بسیار در زندگی انسان ها تفاوت های رو به جلو  ایجاد کرده است اما متاسفانه در عین حال به یکی از ابزارهای کمکی برای هرچه گسترده ساختن بازه ی اختلاف طبقاتی تبدیل شده است.
و این مسئله وقتی به حیطه ی کودکان کشیده تر می شود غم انگیز تر به نظر می رسد..
در شرایطی که اکثر مدارس حتی تا  ده سال پیش دولتی بودند و امکانات آموزشی کودکان به اصطلاح مرفه تفاوت های چندانی با کودکان متوسط و حتی طبقه ی فقیر جامعه نداشت کودکان به شکل واقعی خود کودک بودند. قضاوت های آنها بر اساس اعمال بود و شناخت آنها از هم به شخصیت کودکانه شان محدود می شد نه به نحوه ی پوشش و امکانات و توانایی خانوادگی. و کودکی شکل خاص خودش را داشت..
در جامعه ی ده سال پیش ما "قصه های مجید" سریالی بود برای تمام طبقات چرا که پیش فرض های کودکانه ی آن در تمام اقشار شبیه به هم بود و برای همه ی کودکان باورپذیر بود.
در صورتی که امروزه سریالی مثل "101 راه برای اذیت کردن والدین"  فقط برای طبقه ی متوسط رو به بالا و مرفه شبیه به جریان زندگی ای ست که می شناسد، زندگی لبریز از اطلاعات و نوآوری های علمی و اینترنت و خانواده های کودک مدار، در صورتی که دیگر برای کودکان طبقات پایین تر چیزی بیش از رویاپردازی ها و حسرت ها کودکانه را به همراه ندارد.
اولین مدرسه ی الکترونیک در سال 1386 تاسیس شد.. درست زمانی که مهندس حبیب‌الله بوربور، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده بود با کمبود بیش از 22 هزار مدرسه در کشور روبرو هستیم...
شاید هم دید بدبین ما باشد که باعث می شود که پیشرفت های شایان توجه کشور را ارج ننهیم اما همین دید بدبین است که مدام یادآوری می کند که در شرایطی که هنوز طبق آمار رسمی سه میلیون کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد شنیدن اینکه مدارس الکترونیکی در کشور فعالیت می کنند بسیار تاسف بار است..

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت