.
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 02:08

حزب کمونیست کارگری ایران: اطلاعیه خبری

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نکاچوب، اعتراض کارگران ساختمانی به افزایش حق بیمه پرداختی و زمزمه های اعتراض در میان کارگران فولاد اهواز

- کارگران گروه ملی فولاد اهواز حقوق اسفند و فروردین خود را طلب دارند. بدنبال بیانیه های اعتراضی این کارگران امروز ٢٦ فروردین ماه حقوق اسفند ماه تنها بخشی از این کارگران پرداخت شد. این در حالیست که مواد اولیه به ندرت وارد کارخانه میشود و اگر به همین منوال پیش برود ممکن است تا ماه آینده تولید یک یا دو بخش متوقف بشود. خطر به تعطیلی کشیده شدن کارخانه یک موضوع مهم اعتراض کارگران گروه فولاد در آبانماه بود. یک اخطار کارگران فولاد اهواز به مقامات مسئول اینست که اگر استمرار تولید تضمین نشود و دستمزدها به موقع پرداخت نگردد، اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

- روز ٢٦ فروردین کارگران شرکت نکا چوب شهرستان میاندورود در اعتراض به اتمام قراردادشان در پایان ماه جاری و عدم تمدید دوباره  از ابتدای اردیبهشت ماه اعتراض کردند. تعداد این کارگران ٦٠٠ نفر است.

- سی و سه انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی سراسر کشورطی بیانیه ای به افزایش ٥٠ درصدی حق بیمه شان اعتراض کردند. افزایش حق بیمه در کنار دستمزدهای بسیار نازل این کارگران آنهم در شرایطی که بحران اقتصادی رکودی جدی در صنعت ساختانی ایجاد کرده ، فشار سنگینی را بر این کارگران و شاغلین در این بخش وارد کرده است. در این نامه اولتیماتوم داده شده است که اگر تا روز شنبه ٣١ فروردین بیمه کارگران ساختمانی کاهش پیدا نکند در اشکال دیگری چون تجمع و تحصن و طرح این موضوع در روز جهانی کارگر اعتراض خود را پیگیر خواهند شد. بیمه های اجتماعی و از جمله بیمه درمانی باید برای کارگران و همه مردم رایگان باشد و نباید بابت آنها از حقوق آنان پولی کسر شود. درمان رایگان امروز یک خواست سراسری جامعه است.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

٢٦ فروردین ٩٨، ١٥ آپریل ٢٠١٩

اخباری از اعتراضات کارگران

تجمع جوانان جویای کار مقابل درب بیمارستان اروند کنار
روز ٢٧ فروردین جمعی از جوانان جویای کار با خواست اشتغال درجلوی درب بیمارستان اروندکنار تجمع کردند. فلج شدن چرخه های اقتصاد کارخانجات بسیاری را به تعطیلی کشانده و موجی از بیکارسازی ها به راه افتاده است. سیل ویرانگر اخیر ابعاد فاجعه باری به بیکاری در سطح جامعه داده است. بیمه بیکاری مکفی همراه با درمان رایگان و تحصیل رایگان برای همه کودکان پاسخ عملی به این وضعیت است. کارگران، معلمان، بازنشستگا ن و بخش های مختلف جامعه در اعتراضاتشان بر افزایش حقوقها به بالای خط فقر هفت میلیونی به عنوان یک خواست فوری تاکید کرده اند. بیمه بیکاری نیز در گام اول باید بالا تر از خط فقر هفت میلیونی باشد.

تجمع اعتراضی کارگران جایگاههای سوخت
صبح روز ٢٧ فروردین کارگران جایگاههای سوخت در اعتراض به پرداخت نشدن کارمزد سال ٩٧ و اجرا نشدن وعده پرداخت حق‌العمل در وزارت نفت و سطح نازل دستمزدهایشان تجمع کردند.

تجمع  اعتراضی کارگران کارخانه کاشی کوثر
تجمع اعتراضی کارگران کاشی کوثر در شهرستان ابرکوه در یزد که طی روزهای گذشته نسبت به اخراج و عدم پرداخت مطالباتشان مقابل کارخانه آغاز شده بود، روز ٢٧ فروردین همچنان ادامه یافت. به گفته کارگران کارفرما به بهانه عدم نیاز و اوضاع بد اقتصادی از اسفند ماه تا کنون ٦٠ نفر از کارگران این کارخانه را اخراج کرده است. این درحالیست که این کارگران چندین ماه دستمزد خود را طلب دارند. تعداد باقیمانده کارگران در این کارخانه ٩٠ نفر هستند و روند بیکارسازی ادامه دارد.

ادامه اعتراضات کارگران شرکت نکا چوب علیه اخراجها
روز ٢٦ فروردین کارگران شرکت نکا چوب شهرستان میاندورود در اعتراض به اتمام قراردادشان در پایان ماه جاری و عدم تمدید دوباره  آن از ابتدای اردیبهشت ماه اعتراض کردند. تعداد این کارگران ٦٠٠ نفر است.

کارگران نیشکر هفت تپه پیگیر خواستهایشان هستند
به گفته کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه بارندگی‌های پیاپی و سیل اخیر در استان خوزستان، برداشت نیشکر را در مجتمع کشت و صنعت هفت تپه را به تاخیر انداخته و در حال حاضر تعدادی از مزارع نیشکر این مجتمع در نزدیکی رودخانه کارون دچار آبگرفتگی شده و شروع کار را به تاخیر انداخته است. با توجه به این وضعیت شروع برداشت  کار بهره‌برداری از نیشکر دست‌کم دو ماه طول می‌کشد. این درحالی‌ست که در یک ماه پایانی سال گذشته کار برداشت نیشکر و از سرگیری تولید شکر در مجتمع هفت تپه با حدودا ۴ ماه تاخیر توسط دست‌کم ۲۵۰۰ کارگر نی‌‌‌بر آغاز شده بود.


بدنبال اعتراضات گسترده کارگران نیشکر هفت تپه در ماههای گذشته بخشی از طلبهای کارگران پرداخت شد اما هنوز کارگران قرار داد مستقیم شاغل در نیشکر هفت تپه یک ماه دستمزد طلب دارند. یک خواست فوری کارگران پرداخت بموقع دستمزدهاست. گفتنی است که در هفته گذشته بخشی از مطالباتی که به عیدی و پاداش کارگران مربوط می‌شود به این کارگران پرداخت شد. اما کارگران روزمزدی ٨ ماه بن طلب دارند و بعد از مبارزاتی که داشتند قرار داد آنان از قرار داد یک روزه به صورت قرارداد مستقیم شش ماهه تغییر کرده است . کارگران نیشکر هفت تپه همچنین خواستار پرداخت فوری حق سنوات گروهی از همکاران بازنشسته و ٦ ماه دستمزد پرداخت نشده بیش از ۸۰ راننده وانت‌بار استیجاری که مسئولیت جابجایی ‌حمل بار و کارگران را در بین مزارع کشاورزی برعهده دارند، هستند. آزادی اسماعیل بخشی رهبر محبوب کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان در راس خواستهای این کارگران قرار دارد. در این رابطه کارگران نیشکر هفت تپه در ٢٣ اسفند طوماری اعتراض انتشار دادند که بخش اعظم کارگران در تمام بخش های این مجتمع کارگری این طومار را امضاء کردند.


دومین روز تجمع اعتراضی کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن لرستان
٤٠٠ کارگر خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان صبح روز یکشنبه ۲۵ فروردین برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه و حق بیمه خود دست از کارکشیده و مقابل ساختمان اداره کل راه‌آهن تجمع کردند. در این تجمع اعتراضی کارگران خواستار پرداخت دستمزد ماه های بهمن و اسفند سال ۹۷ و ۵ ماه حق بیمه خود شدند. این کارگران از طریق شرکت‌های پیمانکاری «تراورس» در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان مشغول کارند.

اعتصاب ٤٨ معلم در استان کهگیلویه و بویراحمد
روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، بیش از ۴۸ نفر از معلمان غیربومی بخش دیشموک استان کهگیلویه و بویر احمد از حاضر شدن در کلاس های درس خودداری کرده و طی نامه ای اعتراض خود را به اداره آموزش و پرورش این استان خبر دادند.  این معلمان فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستند و از سال ۹۵ در این بخش مشغول به کار شده و سه سال است که حق ماموریتی دریافت نکرده اند. به گفته معلمان به خاطر فشار اقتصادی در این استان تعداد زیادی از همکارانشان در شرف رها کردن شغل خود هستند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

٢٧ فروردین ٩٨، ١٦ آپریل ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت