.
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 01:41

سرنوشت عمر البشیر، دیکتاتور پیشین سودان از کاخ به زندان

دویچه وله فارسی: عمر البشیر، رئیس جمهوری ساقط شده سودان راهی زندان شد. هنوز روشن نیست که صاحبان جدید قدرت چه مسیر سیاسی جدیدی را در پیش می‌گیرند و چه برنامه‌ای برای آینده این کشور در نظر دارند.

 

عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان که در جریان یک کودتای نظامی برکنار شد، اکنون مهمان سلول انفرادی است و در زندانی فوق امنیتی به سر می‌برد. هم‌چنین در رهبری نظامیان به قدرت رسیده نیز تغییرات زیادی در این چند روز رخ داده و خیلی‌ها کنار رفته‌اند و افراد دیگری جایگزین آنها شده‌اند.

عمر البشیر پس از ماه‌ها حرکت اعتراضی مردم و پس از آنکه ۳۰ سال بر اریکه قدرت تکیه زده بود، به دست ارتش برکنار شد. او ابتدا در حصر در قصر خود قرار داشت و از روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) به زندان منتقل شد. روشن نیست چه سرنوشتی در انتظار اوست. اوگاندا پیشنهاد پناهندگی به او داده بود. دیوان بین‌المللی لاهه حکم جلب او را به اتهام کشتار، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در بحران دارفور صادر کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش

عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش

خونتای نظامی طی هفته گذشته اعلام کرد که او را به دیوان لاهه تحویل نمی‌دهد بلکه در سودان دادگاهی می‌کند. اما فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اجرای حکم دیوان لاهه الزامی است. او هم چنین تاکید کرده است که شورای انتقالی (موقت) ارتش را به رسمیت نمی‌شناسد و دوره انتقالی برای روی کار آمدن یک دولت جدید باید از سوی شهروندان رهبری شود. اتحادیه اروپا با در پیش گرفتن این سیاست عملا بر مطالبه اتحادیه آفریقا تاکید کرده که از خونتای نظامی خواسته است قدرت را به مردم سپارد.

در قطعنامه شورای امنیت اتحادیه آفریقا در این رابطه آمده است اگر این کار ظرف دو هفته آینده انجام نشود، عضویت سودان در این اتحادیه لغو خواهد شد. در این میان روسیه و چاد خونتای نظامی را به عنوان رهبر دوره انتقالی به رسمیت شناخته‌اند. نظامیان که برنامه‌ آینده‌شان برگزاری انتخابات ظرف دو سال آینده است، حاضر به امتیازدهی هستند.

در رویارویی با فشار عمومی دو تن از رهبران نظامیان، ژنرال عمر احمد محمد، دادستان کل و محمد حاتم سلیمان، رئیس رسانه دولتی سودان برکنار شده‌اند. مردم در اعتراضات وسیع خود در آخر هفته گذشته خواهان برکناری عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش شدند. او روز شنبه گذشته دستور برداشتن مقررات منع عبور و مرور و آزادی همه بازداشت‌شدگان را داد.

از زمستان گذشته سودان شاهد تظاهرات گسترده است. حرکت‌های اعتراضی با افزایش قیمت نان آغاز شد. اما تظاهرکنندگان به سرعت به سمت شعارهای سیاسی رفتند و خواستار برکناری عمر البشیر شدند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت