.
يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 03:43

اعتصاب سراسری کارگران راه آهن آغاز شد

صبح امروز پنجم آبانماه کارگران راه آهن نواحی ریلی برخی استانها از جمله هرمزگان، شاهرود، دامغان، سمنان، زاگرس و لرستان در پاسخ به فراخوان  "شورای هماهنگی اعتراضات کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن" اعتصاب  خود را آغاز کردند و در محل کارشان دست به تجمع زدند. در این روز کارگران تعمیرات جاری دیزلهای تهران  نیز از رفتن به سرکار خودداری کردند. اعتصاب سراسری کارگران راه آهن تا دهم آبانماه ادامه خواهد داشت. ٦٥٠٠ کارگر راه آهن سالهاست که با معضل دیرکرد پرداخت دستمزدهایشان روبرو هستند. این کارگران در حال حاضر دستکم سه ماه دستمزد و چندین سال حق سنوات خود را طلب دارند. این سومین دور اعتصابات کارگران راه آهن است. در  دور اول ودوم اعتراضات کارگران خطوط فنی راه آهن از ۲۹ تیر ماه سال جاری تا ۱۷ مرداد ماه  وهمچنین از سوم شهریور تا پنجم شهریور کارگران بعد اینکه بخشی از مطالباتشان انجام شد به اعتصاب خود خاتمه دادند و اعلام کردند که اگر به  تعهدات عمل نشود دوباره بازخواهند گشت.
کارگران راه آهن خواستهای فوری خود را در هفت بند اعلام کرده اند که عبارتند از: تسویه حساب کامل حقوقها، پرداخت بیمه درمانی، لغو قراردادهای موقت و انعقاد قراردادهای دائم کاری، حق تشکل، داشتن حق تجمع و برگزاری آن در هر زمان که کارگر برای طرح مشکلاتش نیاز دارد، متوقف کردن اخراج کارگران تحت عنوان "تعدیلی" و اعلام تاریخ دقیق پرداخت حقوق از سوی مدیریت. کارگران اعلام کرده اند که اینها خواستهای همه کارگران راه آهن در سراسر ایران است و باید فورا عملی شود.   
خواستهای اعلام شده از سوی کارگران راه آهن، خواستهای همه کارگران است و شایسته بیشترین حمایت هاست. اعلام اعتصاب سراسری از سوی این کارگران و تاکید آنان بر دو حق پایه ای  حق تشکل و حق برپایی تجمع نشانگر فاز دیگری در مبارزات کارگری و کل جامعه را نشان میدهد. حق تشکل و حق تجمع، حقوق پایه ای کارگران و همه مردم است و باید پرچم آنرا در سراسر ایران برافراشته نگه داشت. حضور خانواده های کارگران در اعتصاب و در تجمعات نیز  بسیار ضروری و مهم است. حزب همگان را به حمایت وسیع از اعتصاب سراسری کارگران راه آهن و خواستهای آنان فرا میخواند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
٥ آبان ۱۳۹۷، ٢٧ اکتبر ۲۰۱۸


احکام "تعلیقی" حبس و شلاق برای کارگران شرکت هپکو
پانزده تن از کارگران کارخانه هپکو اراک  توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی جنایتکار اکبر رضوانی  بین ٦ ماه تا ١ سال حکم زندان گرفته و به ٧٤ ضربه شلاق محکوم شده اند.اسامی این کارگران عبارتست از: “مجید لطیفی”، “بهروز حسنوند”، “حمیدرضا احمدی”، “امیر هوشنگ پور فرزانگان”، “مرتضی عزیزی”، “هادی فاضلی”، “ابولفضل کریمی”، “فرید کودانی”، “مجید یحیایی”، “امیر فتاح‌پور”، “یاسر قلی”، “امیر فرید افشار”، “مهدی عابدی”، “علی ملکی” و “بهروز ولاشجردی”.  بر اساس این "دادنامه" کذایی اجرای این احکام به مدت ٥ سال تعلیق میشود. این کارگران به دلیل شرکت در اعتراضات خرداد ماه بخاطر تعویق پرداخت دستمزدها و وضعیت نامشخص شرکت و اعتراض به نا امنی شغلی به دلیل خطر بیکارشدن از کار محاکمه شده اند. جالبتر از همه لیست اتهامات این کارگران است که همه با عبارت "علیه نظام" مزین شده است. جرمهای این کارگران عبارتست از: "هدایت تجمعات غیر قانونی کارگران منتج به تبلیغ علیه نظام" ، "تحریک کارگران شرکت هپکو به اخلال در نظم عمومی و تظاهرات منتج به تبلیغ علیه نظام"، "اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در اجتماع و تظاهرات غیر قانونی کارگران"، "اخلال در نظم عمومی از طریق انتشار و چاپ و نصب بنرهای اعتراضی منتج به تبلیغ علیه نظام"، "تحریک کارگران به شرکت در تجمعات و تظاهرات های غیر قانونی منتج به اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام" و " اخلال در نظم عمومی منتج علیه نظام".
وقتی که هر حرکت کارگر برای حقوق انسانی و پایه ای خود اقدامی "علیه نظام" تلقی میشود روشن است که این نظام یک سیستم کثیف و ضد انسانی و ضد کارگری است و باید آنرا در هم کوبید. اما جالب تر از همه اینست که جمهوری اسلامی حکم را داده است اما جرات اجرای آنرا ندارد و حکم دادگاهشان به مدت ٥ سال تعلیق شده است! چون میدانند که جامعه علیهشان به پا میخیزد. در "دادنامه " دادگاه کیفری دو اراک ضمن تاکید بر این نکته که در کلیه موارد مجازات اشد قابل اجرا است، چنین آمده است: “با توجه به اینکه متهمین به علت عدم پرداخت حقوق ماهیانه از سوی شرکت هپکو و تحت تأثیر اوضاع و احوال به وجود آمده در خصوص شرکت از قبیل تعدیل نیرو و عدم کارکرد و واگذاری شرکت، بند پ ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی محقق شده است، لذا اجرای مجازات مذکور در متن رأی به استناد ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی به مدت ۵ سال معلق و تعلیق می‌گردد”. حکومت اسلامی هم میخواهد چنگ و دندانی نشان دهد و هم میداند که چنگ و دندانش دیگر کاربرد ندارد.  تبعات اجتماعی اجرای چنین احکام کثیفی برایشان هزینه دارد.
اما نفس صدور چنین احکام ضد انسانی ای یک گستاخی آشکار علیه کارگران و کل مردم است و نباید بی پاسخ بماند. اعتراضات کارگران هپکو در خرداد ماه امسال و در دو سه سال اخیر و مارش با شکوه آنان در خیابانهای اراک با سرود آزادگی "زیر بار ستم نمیکنیم زندگی"فراموش نشدنی است و از نقطه عطف های مهم جنبش کارگری است.  
حزب از همه کارگران و همه مردم میخواهد که با اعلام همبستگی سراسری با کارگران هپکو و محکوم کردن احکام گستاخانه دادگاه کیفری اراک،به صدور احکام وحشیانه زندان و شلاق برای پانزده کارگر هپکو وسیعا اعتراض کنند و خواستار لغو مجازات شلاق و مجازات های اسلامی شوند. جمهوری اسلامی با کل دستگاه قضایی و قوانین ارتجاعی اش باید گورش را گم کند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
٦ آبان ۱۳۹۷، ٢٨ اکتبر ۲۰۱۸


تعرض به هاشم خواستار را محکوم میکنیم
روز اول آبانماه هاشم خواستار دبیر بازنشسته آموزش و پرورش و از اعضای پیشین شورای هماهنگی و کانون صنفی معلمان خراسان که به قصد سركشى به باغ شخصى، منزل را ترك كرده بود، در مسیر راه توسط عوامل امنیتی حکومت ربوده میشود. گزارشات حاکی از این است که بعد از ساعت ها تاخير در  بازگشت هاشم خواستار به منزل، خانواده  وی نگران حال او میشوند  و در پيگيريها ماشين او را در بیرون از شهر مشهد و در کنار یک باغ پیدا میکنند. ولی  خبری از خود وی بدست نمی آورند و تلفن موبایل او نیز پاسخ نمیدهد.
بعد از پیگیری های بسیار روز چهارشنبه دوم آبانماه  به خانواده هاشم خواستار اطلاع داده میشود که او  در بخش حاد مردان بیمارستان روانی ابن سینای مشهد بستری است. پس از مراجعه خانواده وی به بیمارستان وساعتها انتظار وگفتگو، به آنها گفته میشود که هاشم خواستار به دستور دادستان بستری و ممنوع الملاقات است. خانواده هاشم خواستار بعد از مراجعه به شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد با این پاسخ روبرو میشوند که دلیلی ندارد که آنها وی را بستری و ممنوع الملاقات کنند  و از خواستار پرونده ای دراین شعبه ندارند. نهایتاً خانواده خواستار درخواست دیدار با "مهری" رئیس بیمارستان را میدهند.  اما مدیر دفتر رئیس بیمارستان اجازه ی ورود آنان به دفتر را نداده  و نیروهای انتظامی مستقر دربیمارستان، به کمک حراست بیمارستان خانواده خواستار را از بیمارستان بیرون میکنند. صدیقه مالکی همسر هاشم خواستار در گفتگوهایی که داشته از این خبر میدهد که برخلاف ادعای دستگاه امنیتی هاشم خواستار در سلامت کامل به سر می‌برد و هیچ گونه سابقه بیماری به جز فشار خون ندارد که آن هم نتیجه زندانی شدن وی در سال ۸۸ است. خانم مالکی در گفتگو با صدای آمریکا ضمن ابراز نگرانی شدید از سلامت آقای خواستار، عنوان میکند که دستگاه امنیتی پیش از این نیز در زمان زندانی بودن این فعال حقوق معلمان پیشنهاد داده بودند تا اعتراف کند که بیماری اعصاب و روان دارد و از زندان آزاد شود. بنا به آخرین گزارشی که امروز سوم آبان منتشر شده بالاخره بعد از مراجعات خانم صدیقه مالکی به دادسرای انقلاب و معاون دادستان و غیره و اظهار بی اطلاعی آنان، بالاخره ساعت پنج بعد از ظهر امروز امکان ملاقات فراهم شده و حال هاشم خواستار خوب بوده است. اما صدیقه مالکی کماکان از بستری بودن همسرش در بیمارستان روانی بدرست ابراز نگرانی کرده است.  مرجع دستگیر کننده حفاظت اطلاعات سپاه گزارش شده است.
حزب کمونیست کارگری ایران ربودن هاشم خواستار و بستری کردن او در بیمارستان روانی را نشانه درماندگی حکومت و وحشت آن از اعتراضات معلمان و بخشهای مختلف مردم میداند و این اقدام ضد انسانی را شدیدا محکوم میکند. ما همه معلمان، بازنشستگان و مردم را به اعتراض به هر شکل ممکن علیه این اقدام جنایتکارانه فرا میخوانیم. با اعتراضی گسترده، با خبر رسانی و با همراهی و حمایت از خانواده هاشم خواستار و اعلام انزجار از سیاست آدم ربایی حکومت باید تقلای زبونانه حکومت برای به سکوت کشاندن معلمان و مردم معترض را به شکست کامل کشاند.
حزب کمونیست کارگری ایران
٣ آبان ۱۳۹۷، ٢٥ اکتبر ۲۰۱۸


فراخوان معلمان بازنشسته به تجمع اعتراضی
معلمان بازنشسته برای ساعت ده صبح روز بیستم آبان به تجمع در مقابل صنندوق ذخیره فرهنگیان فراخوان داده اند. اعتراض معلمان بازنشسته به حقوقهای چند بار زیر خط فقر، بی تامینی مطلق و چپاول از صندق ذخیره فرهنگیان است. مدیر عامل صندق ذخیره فرهگیان مهدی نیکدل دزدی از این صندوق را ٨ میلیارد تومان اعلام کرده است. یک خواست معلمان شاغل و بازنشسته در بندهای قطعنامه های اعتراضی شان شفاف سازی سود و زیان بنگاهها و کارخانجات تحت مالکیت صندوق بازنشستگی و صندوق ذخیره بازنشستگان و تعیین هیات مدیره آن توسط خود معلمان و بازنشستگان است. بازنشستگان میگویند با هشت میلیارد تومان پول به سرقت رفته از صندوق ذخیره فرهنگیان و با  اختلاس های حکومتیان که هر روز رقمی از آن بر ملا میشود و نیز با لغو حقوقهای نجومی یک مشت سرمایه دار مفتخور، میشود به بسیاری از مشکلات جامعه پاسخ داد. این را معلمان و بازنشستگان و بخش های مختلف جامعه بارها و بارها در شعارهایی چون "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "حقوقهای نجومی فلاکت عمومی"، و "دزدا بیرونند، کارگر، معلم  زندان است" ابراز کرده اند.  معلمان بازنشسته به کل این بساط دزدسالار اعتراض دارند.
از جمله خواستهایی که معلمان بازنشسته بارها در تجمعات و بیانیه ها و قطعنامه هایشان اعلام کرده اند میتوان به پرداخت حقوق و مزایای همسان با دیگر کارکنان دولتی و افزایش سطح آن به بالای خط فقر ٦ میلیونی، درمان رایگان و با کیفیت، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آزادی فوری معلمان زندانی و لغو تمامی احکام امنیتی صادر شده برای معلمان زندانی و تمامی فعالین اجتماعی،  تحصیل رایگان برای همه کودکان، ایجاد تسهیلات برای تامین مسکن و داشتن حق تشکل و حق برپایی تجمع اشاره کرد.
معلمان بازنشسته یک بخش معترض در جامعه هستند و طی مبارزات چند ساله خود نقش مهمی در جلو آوردن خواستهای سراسری و رادیکال داشته اند. خواستهای بازنشستگان خواستهای کل جامعه است و سزاوار وسیعترین حمایت هاست. حزب کمونیست کارگری از مبارزات و خواستهای معلمان بازنشستگان قاطعانه حمایت میکند و همگان را به پشتیبانی و شرکت در تجمع اعتراضی آنان در بیستم آبان ماه فرامیخواند.

پیش بسوی اعتصابات و تجمعات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
٦ آبان  ۱۳۹۷، ٢٨ اکتبر ۲۰۱۸

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت